Ζενίτ - Φενέρμπαχτσε 65-73: «Ξέσπασε» στον Πασκουάλ! (vid)

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε εμφατικά νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην Euroleague κερδίζοντας με 65-73 τη Ζενίτ μέσα στην Αγία Πετρούπολη έχοντας κορυφαίο τον Γιάν Βέσελι

Η Φενέρμπαχτσε… θυμήθηκε πως είναι καλή ομάδα και μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην Euroleague πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση μέσα στην Αγία Πετρούπολη κερδίζοντας 75-63 τη Ζενίτ.

Στο πρώτο μέρος η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε την απίστευτη αστοχία των γηπεδούχων, απέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού βρίσκοντας λύσεις με τους Βέσελι και Μπαρτέλ.

Ετσι προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 23-14 και συνέχισε να κρατάει στα χέρια της το τιμόνι του αγώνα τελειώνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με 45-32.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Τούρκοι είχαν 16/23 δίποντα, ενώ οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν 6/12 δίποντα και 3/15 τρίποντα!

Κι όμως! Η Ζενίτ επέστρεψε από τα αποδυτήρια αγριεμένη και με επιμέρους σκορ 18-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-47 στο 27’ και τη Φενέρ να παλεύει να κρατηθεί όρθια.

Ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ αναγκάστηκε να πάρει δύο τάιμ άουτ προκειμένου να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του και να δώσει ανάσες στους παίκτες του χωρίς όμως αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκάλεπτου ήταν 21-8 για τους Ρώσους!

Η ομάδα του Πασκουάλ έχοντας πάρει φόρα με πρωταγωνιστές τους Πάνγκος και Τόμας είχε βάλει το ματς στο δικό της ρυθμό, αλλά δεν είχε υπολογίσει την αντίδραση της Φενέρμπαχτσε.

Με τους Ντίξον και Μπράουν να παίρνουν τις σωστές αποφάσεις καθοδηγώντας μαεστρικά τους συμπαίκτες τους, αλλά και τον Μπαρτέλ να ελέγχει τα ριμπάουντ οι Τούρκοι όχι μόνο έμειναν όρθιοι, αλλά εκμεταλλευόμενοι τις κακές και βεβιασμένες επιλογές των γηπεδούχων έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 65-73.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ρώσοι είχαν 1/10 τρίποντα από το 28' μέχρι το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 2, Ζαχάροφ, Πάνγκος 16 (4/8 τριπ., 5 ρ., 4 ας), Φριντζόν, Χόλινς 7 (1/6 τριπ.), Τόμας 10 (1/5 τριπ.), Μπαρόν 7 (1), Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 7 (1), Πόιθρες 2 (5 ρ.), Πονίτκα 7 (1/6 σουτ, 5/6 βολ., 8 ρ.), Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοφ): Μπράουν 7 (3/10 σουτ, 4 ρ., 5 ας, 4 κλ., 3 λ.), Βέστερμαν 5, Μαχμούτογλου 2, Πιερ 2, Μπαρτέλ 15 (6/6 διπ., 1/2 τριπ., 5 ρ., 4 ας), Βέσελι 17 (7/13 διπ., 3/4 βολ, 4ρ.), Έντι 6 (1), Ντίξον 11 (2), Ντουβερίογλου 2, Ουλανόβας 6.