Μακάμπι- Αρμάνι 85-86 : Με… μαχαιριά Ντιλέινι η Αρμάνι πέρασε από το Τελ Αβίβ (vid)

Με δίποντο του Μάλκομ Ντιλέινι στα 4’’ πριν το τέλος της παράτασης η Αρμάνι κέρδισε τη Μακάμπι με 86-85 μέσα στο Ισραήλ μετά από συναρπαστικό παιχνίδι

Η Αρμάνι Μιλάνο βγήκε… ζωντανή από το θρίλερ στο Τελ Αβίβ κερδίζοντας με 86-85 τη Μακάμπι στην παράταση (κ. αγ. 70-70).

«Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής» για τους Ιταλούς ήταν ο Ντιλέινι, ο οποίος με δίποντο στα 4’’ έδωσε τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Σιλντς και τον Χάινς να δίνουν λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πάρει διαφορά με 11 πόντους (35-46).

Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα, είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τα ατού των Ιταλών και… επέστρεψαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 50-54 στο 27’.

Με τον Ουίλμπεκιν να είναι καταπληκτικός και να σκοράρει οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 70-66 στα 28’’ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Κέβιν Πάντερ είχε άλλη… άποψη.

Με τρίποντο και φάουλ στα 18’’ ισοφάρισε σε 70-70 για την Αρμάνι, ενώ στην υπόλοιπη διάρκεια καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί και πάλι το ματς ήταν θρίλερ με τον Ουίλμπεκιν να δίνει προβάδισμα στη Μακάμπι με 85-84 ευστοχώντας σε δύο βολές στα 14’’, αλλά ο Μάλκομ Ντιλέινι με δίποντο-μαχαιριά στα 4’’ πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στην Αρμάνι με το τελικό 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-46, 53-59, 70-70 (κ.αγ.), 85-86

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 17 (4/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 17 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Τζόουνς 6 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Καλοϊάρο 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (5/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 4 (7 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2), Μπλέιζερ 5 (1/5 τρίποντα), Μπέντερ 8 (8 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4 (2/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 18 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές), ΛεΝτέι (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μίτσοφ 6, Ρολ 2 (1/4 σουτ), Ροντρίγκε8 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ταρζέφσκι 1, Ντιλέινι 16 (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Σιλντς 14 (2/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μπρουκς 7 (1), Χάινς 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).