Βαλένθια- Παναθηναϊκός 95-83: «Κατέρρευσε» στο τέλος! (Highlights)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά και πάλι δεν είχε το κάτι παραπάνω με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με 95-83 από τη Βαλένθια στην Ισπανία.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα του και γνώρισε μια ακόμα ήττα, αυτή τη φορά με 95-83 από τη Βαλένθια στην Ισπανία παίζοντας πολύ κακή άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος κατάφερνε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να μένει μέσα στο παιχνίδι και να μην αφήνει τη Βαλένθια να ξεφύγει.

Παρά τα παιδαριώδη λάθη των παικτών του, τον άφαντο Νέντοβιτς, τον κακό Φόστερ και τον Βόβορα να επιμένει στη χρησιμοποίηση του Σαντ-Ρος ως πλέι μέικερ οι «πράσινοι» είχαν τον Μήτογλου σε καλή βραδιά να δίνει τις απαντήσεις.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά είχαν τον Πρέπελιτς σε… οίστρο, αλλά και τους Ουίλιαμς, Ντούμπλιεβιτς άστοχους.

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 26-21 στο 11’, αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε μέσα στο παιχνίδι και το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με 45-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια επέβαλε το παιχνίδι της βρίσκοντας σουτ από την περιφέρεια και προηγήθηκε με 60-54 στο 27’. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός με τον Σαντ-Ρος πλέι μέικερ.. βολόδερνε στο παρκέ έως ότου ο Βόβορας τον αντικατέστησε με έναν… κανονικό πόιντ γκαρντ, τον Μακ.

Ο Αμερικανός βρήκε το δρόμο για το καλάθι, έβγαλε άμυνες και ανάγκασε σε λάθη τους Ισπανούς, που τελείωσαν την περίοδο με 70-66.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την πολύ κακή αμυντική λειτουργία των «πρασίνων», βρήκαν σουτ από την περιφέρεια, αλλά και ανοιχτούς διαδρόμους στην ρακέτα τους και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Προηγήθηκαν με 91-78 στο 37’ και έφτασαν άνετα στην επικράτηση με το τελικό 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (2/2 διπ., 4/5 τριπ., 2/2 βολ., 6 ας), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ρ.), Τόμπεϊ 11 (2/2 τριπ.), Κάλινιτς 4 (5 ας), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τριπ., 3 ρ., 6 ας), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Ουίλιαμς 14, Χέρμανσον 13 (1/7 διπ., 2/3 τριπ., 5/6 βολ., 3 ρ., 4 ας), Χιμένεθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 15 (2/2 διπ., 3/3 τριπ., 2/2 βολ., 4 ας), Παπαγιάννης 8 (4/7 διπ., 8 ρ.), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (9 ρ., 4 ας, 3 κλ., 3 λ.), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 διπ., 1/5 τριπ., 0/1 βολ., 3 ας), Ουάιτ 9, Μήτογλου 11 (4 ρ., 3 λ.), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ -Ρος 11 (1).