Μπασκόνια- Μπαρτσελόνα: 71-72: «Απόδραση» από τη Βιτόρια με Μίροτιτς (vid)

Με κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κερδίσει 72-71 μέσα στη χώρα των Βάσκων τη Μπασκόνια, η οποία έμεινε «άσφαιρη» στα τελευταία τρία λεπτά

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη με… ιδρώτα και αίμα στη Βιτόρια με 72-71 επί της Μπασκόνια έχοντας σε εκπληκτικά βραδιά τον Νίκολα Μίροτιτς.

Στο πρώτο μέρος οι Καταλανοί πήραν διαφορά επτά πόντων στο (15’) με 29-36 και τους Καλάθη- Μίροτιτς να έχον άψογη συνεργασία.

Στη συνέχεια όμως οι Βάσκοι με τον Χένρι να δίνει λύσεις κατάφεραν να «μαζέψουν» τη διαφορά και να κλείσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με 37-39.

Η «Μπάρτσα» προηγήθηκε με 48-56 στο 27’ και έδειχνε να έχει στα χέρια της τα ηνία του αγώνα, αλλά οι Βάσκοι έκαναν την ανατροπή.

Με τον Τζεκίρι να ελέγχει τη ρακέτα και τον Χένρι να σκοράρει, αλλά και με πολύ καλή άμυνα έκαναν επιμέρους σκορ 19-2 και προηγήθηκαν με 69-58 στο 36’.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 71-61 στο 37’, αλλά από το σημείο εκείνο δεν έβαλε ούτε πόντο, κάνοντας… φεστιβάλ λαθών!

Ο Κούτιτς μείωσε σε 71-70 στα 56’’ για τους Καταλανούς και ο Αμπρίνες στα 52’’ έδωσε προβάδισμα με 71-72.

Ο Χένρι στα 2’’ αστόχησε σε λέι απ, αλλά ο Ντέιβις έβγαλε τη μπάλα έξω και ο Μίροτιτς σταμάτησε τον Πίτερς στην εκπνοή με τη Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 8 , Τζεκίρι 10, Χένρι 8 (8ρ., 7ας), Σεντεκέρσκις 1, Ντιόπ, Φαλ 11, Πίτερς, Ντράγκιτς 15, Γκεντράιτις 4, Πολονάρα 14 (6ρ.), Κούρουκς .

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (4/10διπ.), Χανκγά 5, Μπολομάρο 3, Σμιτς 2, Ερτέλ 5, Οριόλα 4 (7ρ.), Αμπρίνες 10, Χίγκινς 2, Μαρτίνεζ, Κούριτς 9, Μίροτιτς 18 (7/10διπ., 1/2τριπ. 7ρ.), Καλάθης 2 (1/4διπ., 0/2 τριπ., 6ας).