Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 79-84: Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε

Ο Ολυμπιακός κόντραρε στα ίσα την Εφές, αλλά οι Τούρκοι έλεγξαν το προβάδισμα τους στο σκορ στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας τη νίκη στο ΣΕΦ (79-84). Το πάλεψε ο Μάρτιν (11π, 6ρ).

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην EuroLeague, καθώς μετά τη Μπάγερν, έχασε και από την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ με σκορ 79-84. Οι δύο ομάδες ήταν για αρκετό διάστημα κοντά στο σκορ, με τους Τούρκους να ξεφεύγουν και με διψήφιο προβάδισμα, αλλά οι Πειραιώτες πάντα κατάφερναν να ροκανίζουν τις διαφορές. Στο τέλος, όμως, όσο και αν ήθελαν, δεν είχαν τις δυνάμεις για να φέρουν τα πάνω-κάτω, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος μέσα στην έδρα τους.

Η Εφές έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για πρωταγωνιστές τους τρεις σπουδαίους γκαρντ της. Οι Λάρκιν (15), Μπομπουά (15) και Μίτσιτς (20) σημείωσαν τους 50 πόντους της ομάδας, με τους Τούρκους να σουτάρουν με 47.6% από την περιφέρεια (10/21).

Ο Ολυμπιακός σούταρε με καλά ποσοστά (18/32-56.3% δίποντα, 9/17-52.9% τρίποντα), αλλά έχασε τη μάχη στα ριμπάουντ (23-31). Από τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Χασάν Μάρτιν με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Έλις. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ζεστός (8-8), φτάνοντας νωρίς τους 6 πόντους στο ματς, ενώ στο 4' ο Ντάνστον διαμόρφωσε το 10-14 στο σκορ. Ακολούθως ο Σίνγκλετον βρήκε στόχο από την περιφέρεια (12-17), ενώ ο Ντάνστον και πάλι έφερε την ομάδα του στο +5 (16-21) στο 7'. Ο Μπομπουά απάντησε στο τρίποντο (21-27) του Τζένκινς, με τους Τούρκους να έχουν 4/4 τρίποντα στο ματς και 8/9 δίποντα, όντας εντυπωσιακά εύστοχοι. Ο Αταμάν έριξε στο παρκέ για πρώτη φορά και τον Λάρκιν, ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε σχήμα με τρία γκαρντ (Σλούκα, Σπανούλη, Τζένκινς), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 26-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν, με τον Πλάις να αξιοποιεί το ύψος του απέναντι στον Μάρτιν και με 6 σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +9 (26-35). Η Εφές έπαιζε γρήγορο μπάσκετ, είχε ταχύτατη κυκλοφορία της μπάλας, οι παίκτες της έδειχναν να βρίσκονται πάντα ένα βήμα μπροστά, με τον Λάρκιν με τρίποντο να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (28-41) στο 13'. Στη συνέχεια η παρουσία του Ζαν-Σαρλ έδωσε ενέργεια στην άμυνα, καθώς άρχισε με την αθλητικότητά του να μοιράζει μπλοκ στους Τούρκους, ενώ έδωσαν... ανάσα και τρίποντα με τους Σπανούλη-Χάρισον (35-41). Oι Πειραιώτες στη συνέχεια έβγαζαν άμυνες, είχαν σκληράδα στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, αλλά έκαναν λάθη στην επίθεση, σπαταλώντας συνεχόμενες κατοχές με κακές αποφάσεις, με την Εφές να βρίσκεται στο +9 (35-44). Ο Χάρισον στη συνέχεια μείωσε με τρίποντο, με το 38-44 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Ο Βούλγαρος φόργουορντ έδωσε ρυθμό στην ομάδα του, τόσο με τις άμυνες που έβγαλε, όσο και με τα σουτ που έβαλε, με τον ΜακΚίσικ παράλληλα να τελειώνει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό. Με αυτόν τον τρόπο στο 23' οι Πειραιώτες ανάκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (47-44), ελέγχοντας πλέον τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, όμως, η παρουσία του Μπομπουά έδωσε ώθηση στους Τούρκους, καθώς με σερί 7 πόντους διαμόρφωσε στο σκορ το 50-56 στο 27'. Οι Τούρκοι πήγαν ξανά στο +8 (52-60), ο Σλούκας παράλληλα άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, με τους γηπεδούχους στο τέλος του ημιχρόνου να ροκανίζουν την διαφορά (57-63) με τον Πρίντεζη να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παρκέ με τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Πρίντεζη και Μάρτιν, με τον Λάρκιν να ευστοχεί σε τρίποντα, με την Εφές να φτάνει και στο +12 (65-75) στο 36'. Ο Ολυμπιακός είχε μπλοκάρει επιθετικά, έψαχνε τρόπο να αντιδράσει, με τον Σλούκα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, δίνοντας... ανάσα με έμμεσο τρίποντο (68-75). Ο Μπαρτζώκας ακολούθως χρησιμοποίησε σχήμα με Σπανούλη-Σλούκα-ΜακΚίσικ, συν τους Πρίντεζη-Μάρτιν, με τον ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό να μειώνει τη διαφορά (70-75). Ο Σπανούλης απάντησε στο τρίποντο του Σίμον, ενώ ο Μάρτιν "έγραψε" το 75-78 στο 1''11'' πριν το τέλος.

Το ματς πήγαινε για ένα συναρπαστικό φινάλε, ο Σλούκας απάντησε στο καλάθι του Λάρκιν (77-80), με τον Ολυμπιακό να ψάχνει καλές άμυνες. Ο Πρίντεζης έκανε φάουλ στον Μίτσιτς, ο οποίος ήταν ψύχραιμος στις βολές (77-82), με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις 13'' στη διάθεση του. Στη συνέχεια ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την ήττα στο τέλος με σκορ 79-84

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σπανούλης 6 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Σλούκας 10 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Βεζένκοβ 5 (1), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές), Παπανικολάου 6 (1), Ζαν-Σαρλ (2 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τζένκινς 7 (1), Έλις 8 (6/6 βολές), ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/7 βολές), Μπομπουά 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίνγκλετον 7 (2), Μορμάν, Πλάις 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 2, Ντάνστον 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σίμον 11 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 16/22 βολές, 23 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/34 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 16/25 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη