Ερυθρός Αστέρας-ΤΣΣΚΑ 86-84: Μπλοκ στο Βελιγράδι (vid)

Ο Χάκετ (29 πόντους) ήταν κοντά να δώσει τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ, αλλά ο Λόιντ (31) ηγήθηκε και πάλι του Ερυθρού Αστέρα που κέρδισε στην παράταση με 86-84 (73-73 κ.α).

Με μπλοκ του Ριθ στον Τζέιμς στην παράταση και ενώ ο Λόιντ έχει βάλει δύσκολο καλάθι με ντράιβ, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 86-84 (73-73 κ.α.) επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Σέρβοι πήγαν στο 2-2 και οι Ρώσοι υποχώρησαν στο 2-3.

Ματσάρα από τους Λόιντ (31 πόντους) και Χάκετ (29).

Το ματς ήταν… ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, με τον Ερυθρό Αστέρα με 3/5 τρίποντα να μένει κοντά με 18-20, τη στιγμή που η ΤΣΣΚΑ «κτύπαγε» στη ρακέτα με τους Βόιτμαν και Σενγκέλια. Οι Μοσχοβίτες μπήκαν στο 2ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 6-11 με τον Κλάινμπερν να βρίσκει ρυθμό, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Λόιντ δεν τους άφησαν να ξεφύγουν (35-43 στο 20΄).

Με τον Χάκετ, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στο 3ο δεκάλεπτο με 39-51, ο Ουόλντεν βοήθησε στο σκορ και έκλεισε με 46-51 το σκορ στο 30΄. Στο 4ο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές, ο Χάκετ φάνηκε να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, ο Νταβίντοβατς και ο Λόιντ είχαν άλλη άποψη, αλλά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με 73-73. Εκεί ο Αστέρας είχε το πάνω χέρι και καθοριστικά ήταν το ντράιβ του Λόιντ και η τάπα του Ριθ στον Τζέιμς για τη νίκη με 86-84.

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73 (κ.α.), 86-84.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 2 (5 ασίστ), Χολ 6 (2/2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουόλντεν 12 (2), Λόιντ 31 (9/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 5 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 7 (1), Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 11 (1/1 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κούζμιτς, Τέρι 10 (4/5 δίποντα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Χομένκο, Τζέιμς 9 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χίλιαρντ 2, Ούχοφ 2, Χάκετ 29 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 9 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 18 (5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (1), Μιλουτίνοβ 2 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ σε 9:24), Κουρμπάνοφ 5 (1)