Ολυμπιακός: «Έμπαινε Γιώργο, έμπαινε...»

Ο Ολυμπιακός απέδειξε στην πράξη την ανωτερότητά του κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ - Έγινε ξανά σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα ο Γιώργος Πρίντεζης - Γράφει ο Νότης Ψιλόπουλος.

Ο Ολυμπιακός διαθέτει μεγαλύτερη ποιότητα και βάθος στο ρόστερ του, όπως και υψηλότερο βαθμό εμπειρίας σε σύγκριση με τον Παναθηναϊκό. Το θέμα, όμως, ήταν να τα έδειχνε όλα αυτά και στην πράξη η ομάδα του Πειραιά. Στο συγκεκριμένο ματς υπήρχε ένα "πρέπει" για νίκη στο συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Τόσο γιατί χρειαζόταν να... ρεφάρει για την (εκτός προγράμματος) ήττα του στην πρεμιέρα στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις, όσο και επειδή έπρεπε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα σε αυτό το "αιώνιο" ντέρμπι. Για να δείξει έμπρακτα την ανωτερότητά του κόντρα στους "πράσινους", αλλά και για να τονώσει το ηθικό του.

Πάντα το θετικό αποτέλεσμα σε αυτά τα ματς, ενισχύει την αυτοπεποίθηση του νικητή, όπως και φέρνει μία πολύτιμη ηρεμία στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα. Ας μην ξεχνάμε πως οι Πειραιώτες αποχώρησαν από το ελληνικό πρωτάθλημα, αισθανόμενοι αδικημένοι στις εγχώριες διοργανώσεις και κάθε επικράτηση απέναντι στο "τριφύλλι" σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ενισχύσει το πρεστίζ της ομάδας, αλλά στέλνει και... μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση. Είναι επίδειξη δύναμης. Η δεύτερη νίκη μέσα στη χρονιά απέναντι στον Παναθηναϊκό, καθώς (ας μην ξεχνάμε) προηγήθηκε και το σόου του Σακίλ Μακ Κίσικ τον περασμένο Μάρτη στο ΣΕΦ.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 71-78: Tα highlights της αναμέτρησης

Και ο Ολυμπιακός ήταν συνεπής στο ραντεβού του με τα «πρέπει» που είχε, εμφανίζοντας μία καλύτερη εικόνα σε σύγκριση με εκείνη που παρουσίασε κόντρα στη Ζαλγκίρις. Ήταν αξιοθαύμαστος ο έλεγχος του ρυθμού του παιχνιδιού από τους Πειραιώτες. Πήραν τη νίκη έχοντας το προβάδισμα στο σκορ για 40 λεπτά, και μάλιστα εκτός έδρας. Δεν είναι εύκολο αυτό και μάλιστα σε "αιώνιο" ντέρμπι. Μπορεί η διαφορά να ανεβοκατέβαινε (έφτασε και στο +15 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα), να πάλευε με... νύχια και με δόντια ο Παναθηναϊκός, αλλά και δύο μέρες σερί να έπαιζαν οι "αιώνιοι", είχες την αίσθηση πως οι "ερυθρόλευκοι" δεν θα το έχαναν το ματς.

Η... ζημιά έγινε μέσα στη ρακέτα με Πρίντεζη-Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός στην επίθεση κοντά στο καλάθι. Είχε ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο στα δίποντα που ξεπερνούσαν το 70%, ολοκληρώνοντας το ματς με 63.2% (24/38). Οι Πειραιώτες έκαναν (σοφά) και πάλι σημείο αναφοράς μέσα στο παιχνίδι τους τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος ύστερα από μία υποτονική εμφάνιση στο ΣΕΦ κόντρα στη Ζαλγκίρις, θύμισε και πάλι τον παλιό-καλό εαυτό του.

Στο ματς φάνηκε από νωρίς πως μπήκε αποφασισμένος. Το μάτι του... γυάλιζε. Πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, τον τροφοδότησαν οι συμπαίκτες του, βρήκε ρυθμό στο σκοράρισμα, έδωσε ώθηση στην ομάδα του από το ξεκίνημα και φανέρωσε τον ηγετικό του χαρακτήρα, οδηγώντας τους Πειραιώτες στο "διπλό" μέσα στο ΟΑΚΑ. Μέτρησε 17 πόντους με 6/7 δίποντα, συν 1/2 τρίποντα, δείχνοντας έμπρακτα την αξιοζήλευτη επαφή που έχει με το αντίπαλο καλάθι ώστε να τελειώνει τις φάσεις. Με τον τρόπο του έδωσε το... σύνθημα και οι συμπαίκτες του τον ακολούθησαν. «Έμπαινε Γιώργο, έμπαινε...»

Ήταν εξαιρετικός, πάντως, και ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος από τα φιλικά παιχνίδια δείχνει ανανεωμένος. Κάνει σχεδόν πάντα καλές εμφανίσεις. Είναι ουσιαστικός και περισσότερο ενεργός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έβγαλε άμυνες, έκλεψε μπάλες, έδωσε μεγάλες μάχες για τα ριμπάουντ (πήρε 8 με 4 επιθετικά παρακαλώ), προσφέροντας παράλληλα και επιθετικές λύσεις στην ομάδα του σε πολύτιμες στιγμές. Παράλληλα, με την εξαιρετική παρουσία των δύο "ερυθρόλευκων" φόργουορντ στο "4", "εξαφάνισαν" τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος επιθετικά δεν φάνηκε στο ματς.

Λειτούργησε μεθοδικά στην επίθεση

Oι Πειραιώτες στα πρώτα περίπου 15 λεπτά ήταν όντως απολαυστικοί στο ΟΑΚΑ. Λειτουργούσαν μεθοδικά, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Έκαναν σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα τον Πρίντεζη, βρήκαν διαδρόμους για αρκετές διεισδύσεις και έβγαλαν συνεργασίες πικ-εν-ρολ. Κάθε πάσα στον υπαρχηγό του Ολυμπιακού, κάθε "ερυθρόλευκο" ντράιβ ήταν σαν... μαχαιριά στην καρδιά της "πράσινης" άμυνας, η οποία στο τέλος λύγισε... Τα τρίποντα ήταν μόλις 1/12 στο δεύτερο μέρος για τους φιλοξενούμενους, σπατάλησαν κατοχές, έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 69-73 στο 1'20'' πριν το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Χάρισον πέτυχε το καλάθι της βραδιάς, και πάλι μέσα στη ρακέτα, το οποίο και ουσιαστικά "σκότωσε" το "τριφύλλι".

Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά έτρεξε περισσότερο, έβαλε αιφνιδιασμούς, δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και τα πήγε αρκετά καλά και στις γρήγορες επιθέσεις των 10-12 δευτερολέπτων. Έχασε αρκετά ριμπάουντ στην άμυνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια βρήκε έλεγχο σε αυτό το κομμάτι, μετρώντας στο τέλος ο ίδιος 15 (!) επιθετικά. Το ποσοστό του στα τρίποντα ήταν φτωχό (5/27-18.5%), ο συσχετισμός του στο ασίστ/λάθη (12/12) όχι εντυπωσιακός (ούτε καν θετικός), αλλά τη διαφορά στο ματς την έκανε η αποτελεσματικότητα του κοντά στο καλάθι.

Μίκρυνε το ροτέισον ο Μπαρτζώκας

Μετά το... ρολόι και τη χρησιμοποίηση και των δώδεκα παικτών του κόντρα στη Ζαλγκίρις, αυτή τη φορά ο Γιώργος Μπαρτζώκας (όπως αναμενόταν) έκανε μικρότερο ροτέισον. Και τελικά του βγήκε σε καλό, καθώς αυτό βοήθησε την ομάδα να βρει σχήματα και ρυθμό. Χρησιμοποίησε δέκα παίκτες (εκτός τους Χαραλαμπόπουλο και Λαρεντζάκη), οι οποίοι σκόραραν όλοι, δείγμα του πλουραλισμού που είχε η ομάδα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι της.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έπαιξε περισσότερο από όλους (31 λεπτά), γιατί έκανε τη δουλειά του στην άμυνα, μοίραζε ασίστ, ενώ ήταν ο MVP των Πειραιωτών στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας σερί πόντους. Ο Κώστας Σλούκας φάνηκε επηρεασμένος από το χτύπημα που δέχτηκε στο πόδι στο πρώτο δεκάλεπτο (ήταν άστοχος, έκανε λάθη), ο Κώστας Παπανικολάου προσπαθεί να βρει ρυθμό αλλά δεν του μπαίνουν τα σουτ (δεν τα πήγε και καλά στην άμυνα πάνω στον Παπαπέτρου), ενώ οι Μάρτιν-Έλις και πήραν, αλλά και έχασαν μάχες μέσα στη ρακέτα.

Ακολουθεί "διαβολοβδομάδα" για τον Ολυμπιακό, με δύο εντός έδρας παιχνίδια, τα οποία όμως είναι αρκετά δύσκολα και απαιτητικά. Την Τετάρτη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και την Παρασκευή απέναντι στη Μακάμπι. Με την συμπεριφορά και νοοτροπία που είχε στο ΟΑΚΑ, οι Πειραιώτες σαφώς και μπορούν να κάνουν το "2 στα 2" στις νίκες.