Mundobasket 2019: Bραζιλία - Ελλάδα 79-78: Χαρακίρι!

Η Εθνική προηγήθηκε με +17 (23-40) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος υπέστη μπλακ-άουτ, με τη Βραζιλία να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη με 79-78. Μοιραίος στο τέλος ο Σλούκας που έχασε κρίσιμη βολή. Σπουδαίο ματς από τον Πρίντεζη (20π)

Mundobasket 2019: Bραζιλία - Ελλάδα 79-78:  Χαρακίρι!

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Μουντομπάσκετ της Κίνας, καθώς έχασε με 79-78 από την Βραζιλία. Το παιχνίδι είναι εξέλιξη... θρίλερ και κρίθηκε στις βολές του Κώστα Σλούκα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 79-76, ο 29χρονος γκαρντ κέρδισε έξυπνα φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, ευστόχησε στις δύο πρώτες, αλλά έχασε την τρίτη, με τους Λατινοαμερικανούς να παίρνουν το ριμπάουντ και να φτάνουν στη νίκη.

Το κρίσιμο τελευταίο λεπτό και οι βολές του Σλούκα (vid)

Η Ελλάδα πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με +17 πόντους διαφορά (23-40) στο 17', πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 30-40. Στο δεύτερο μέρος, όμως, μπλόκαρε στην επίθεση, υπέστη ένα αδικαιολόγητο μπλακ-άουτ, με αποτέλεσμα οι Βραζιλιάνοι να μετρήσουν επί μέρους σκορ 26-13 στη τρίτη περίοδο, ανακτώντας το προβάδισμα με 56-53.

Στην τελευταία περίοδο, η αγωνία ανέβηκε στο κατακόρυφο, με τους Βραζιλιάνους στο 38' να φτάνουν στο +5 (76-71). Στη συνέχεια, όμως, οι κρίσιμες βολές του Κώστα Παπανικολάου και το μεγάλο τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στα 35'' πριν το τέλος, έφεραν το σκορ στα ίσα (76-76). Στο τέλος ο Βαρεχάο έβαλε ένα κρίσιμο καλάθι, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ακολούθως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την πάσα του Νικ Καλάθη, με το ματς στο τέλος να κρίνεται στις βολές του Κώστα Σλούκα, ο οποίος μέτρησε 2/3.

Η Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι με 7/12 τρίποντα, αλλά την πλήγωσε το γεγονός πως είχε μόλις 2/14 στο δεύτερο μέρος. Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ο εξαιρετικός Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος τέλειωσε το ματς έχοντας 20 πόντους με 4/5 τρίποντα. Καλό παιχνίδι από τον Κώστα Σλούκα που άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ (9 πόντοι, 11 ασίστ), γεμάτη εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη που είχε εξαιρετικές στιγμές (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ναι μεν μέτρησε 13 πόντους, αλλά παρουσιάστηκε εκτός ρυθμού.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28'35''), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βραζιλίας: 25/52 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14/19 βολές, 37 ριμπάουντ (30+7), 23 ασίσατ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 15/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/23 βολές, 34 ριμπάουντ (28+6), 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.