Mundobasket 2019: Με το... δεξί η Πολωνία, 80-69 την Βενεζουέλα (highlights)

Άνετη νίκη στην «Cadillac Arena» του Πεκίνου, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Με πέντε παίκτες της να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων και ευστοχία από τη γραμμή των βολών, η Πολωνία έφτασε άνετα στη νίκη με 80-69 επί της Βενεζουέλας στην "Cadillac Arena" του Πεκίνου, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μετά το πρώτο... αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, η Πολωνία έκανε επιμέρους σκορ 22-12 στη 2η περίοδο (44-36 ημιχ.) χάρη σε 2 τρίποντα του Βατσίνσκι και από ένα των Σοκολόφσκι και Τσελ! Η Βενεζουέλα δεν κατάφερε να επιστρέψει στο β΄ μέρος, αφού μόνο με φάουλ σταματούσαν οι Λατινοαμερικανοί τα ψηλά κορμιά των Πολωνών.

Οι παίκτες του Μάικ Τέιλορ είχαν 18/25 βολές έναντι των 7/11 έναντι της εθνικής της χώρας της Νότιας Αμερικής και σε συνδυασμό με την αποτελεσματική άμυνά τους πέτυχαν το στόχο τους για την 1η αγωνιστική.