Ελλάδα - Βενεζουέλα 74 - 51: Και χωρίς τον Γιάννη προκοπή κάνει (vid)

Η Ελλάδα αν και έπαιξε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, με όπλο την άμυνα νίκησε άνετα τη Βενεζουέλα με 74 - 51 και κατέκτησε το τουρνουά Άτλας δείχνοντας πανέτοιμη για την πρεμιέρα του Παγκοσμίου.

Πάρα το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, η Εθνική μας ομάδα με όπλο την άμυνα νίκησε άνετα τη Βενεζουέλα με 74-51 και κατέκτησε το τουρνουά Άτλας δείχνοντας πανέτοιμη για το Παγκόσμιο της Κίνας.

Εθνική: Χωρίς Αντετοκούνμπο με Βενεζουέλα

Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-7. Στη συνέχεια ωστόσο ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα και με δυο εύστοχα τρίποντα των Λαρεντζάκη, Βασιλόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ τους 36-25.

Στην επανάληψη η παίκτες της Εθνικής εκτόξευσαν τη διαφορά από τους 11 στους 18 πόντους με τρίποντα των Θανάση Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθη και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 57-39.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους για την Ελλάδα (64 -39) ωστόσο η χαλάρωση των παικτών μας έφερε τη μείωση του σκορ από τη Βενεζουέλα στους 17.

Ο Σκουρτόπουλος αφύπνισε την ομάδα και με πόντους των Κόνιαρη και Μάντζαρη το παιχνίδι ολοκληρώθηκε, με σκορ 74-51.

Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 12 πόντους ενώ και ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε λύσεις στην περιφέρεια με 11.

Δεκάλεπτα: 20-19, 36-25, 57-39, 74-51

Οι πόντοι της ομάδας: Καλάθης 11, Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 6, Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 12, Μάντζαρης 11, Λαρεντζάκης 4, Παπαγιάννης 10, Βασιλόπουλος 3, Θ. Αντετοκούνμπο 5, Κόνιαρης 8.