Ποδαρικό με το δεξί για την Εθνική Κορασίδων στο Ευρωμπάσκετ! (vid)

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε της Τουρκίας με 55-65 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ Κ16 που διεξάγεται στα Σκόπια.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Εθνική ομάδα Κορασίδων στο Ευρωμπάσκετ Κ16 που διεξάγεται στα Σκόπια, καθώς επικράτησε της Τουρκία με 55-65!

Καλύτερη για την ελληνική ομάδα ήταν η Ελένη Μποσγανά, η οποία τελείωσε το ματς με 29 πόντους (12/28 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές), 16 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 ασίστ και 6 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής! Οι Δασκουλίδου και Πολυμένη συνεισέφεραν 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Η Ελλάδα ήταν αυτή που φαινόταν συνολικά καλύτερη πάνω στο παρκέ. Ακόμη και στο αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (11-8 στο 6’, 11-15 στο 8’, 18-18 στο 10’) έδειχνε καλύτερα στοιχεία στο παιχνίδι της. Στη δεύτερη περίοδο οι Ελληνίδες έφτασαν στο 18-25 (13'). H Τουρκία βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ για να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (27-27 στο 16'). Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μισού όμως είχε ελληνική σφραγίδα με τη διαφορά να πηγαίνει και πάλι στο +7 (29-36 στο 20’).

Η Τουρκία προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και ισοφάρισε ξανά (41-41 στο 25’). Μάλιστα στην τέταρτη περίοδο πέρασε μπροστά (53-51 στο 33’). Το τελευταίο διάστημα του αγώνα όμως ανήκε στην Εθνική μας που με καλή άμυνα έφτασε στο εύκολο καλάθι και τελικά στη νίκη με το τελικό 55-65.

Η «γαλανόλευκη» αύριο (23/8, 15.15) θα αντιμετωπίσει την Τσεχία και μεθαύριο (24/8, 17.30) την Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 29-36, 44-47, 55-65.