Εθνική Νέων Γυναικών: Ήττα και από την Ουκρανία (45-52)

Ακόμα μία ήττα γνώρισε η Εθνική Νέων Γυναικών, αυτή τη φορά από την Ουκρανία με σκορ 45-52.

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Γυναικών στον τέταρτό της αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στο Κόσοβο, καθώς γνώρισε την ήττα με 45-52 από την Ουκρανία για τις θέσεις 9-12.

Η Εθνική προηγήθηκε 10-5 με τρίποντα από τις Πράπα και Ε. Τσινέκε, όμως η Ουκρανία αντέδρασε και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 12-12. Στη συνέχεια η Ουκρανία, επέβαλε το ρυθμό της στο παρκέ, έτρεξε ένα σερί 10-2 κάνοντας το 22-14 (16’) και διατήρησε το προβάδισμα (26-18) ως το τέλος του ημιχρόνου.

H διαφορά έφτασε στο +11 (29-18) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με την Εθνική να αντιδρά και να μειώνει σε 30-26. Αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς τα λάθη της Ελλάδας έφεραν την Ουκρανία μπροστά με 36-26, όμως οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη επέστρεψαν μειώνοντας σε 37-34.

Η ψαλίδα έκλεισε και άλλο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (40-38) με τον αγώνα να γίνεται ντέρμπι. Η Ουκρανία πιέζοντας στην άμυνα μπόρεσε να φέρει τη διαφορά στους έξι πόντους (44-38) με την Ελλάδα να μην καταθέτει τα όπλα και να παλεύει. Η κόρνα της λήξης βρήκε τελικά την Ουκρανία νικήτρια με 45-52 με την Εθνική ωστόσο να δείχνει σημάδια βελτίωσης.

Η Ελλάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση την Κυριακή (11/8, 15.00) με αντίπαλο το Κόσοβο.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 18-26, 36-39, 45-52

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Κούκη 2, Πράπα 3(1), Τσινέκε Κ. 5, Τσινέκε Ε. 11(2), Τζανετατου 5(1), Αναστασοπούλου 10, Γασπαράτου 2, Κριμιτζά, Μαγγίνα 7, Μυλωνάκη, Στούπα, Τσιχλάκη.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Κοσουμπέι): Χβιτσιάνι, Κοβαλέφσκα, Λιάσκο 12, Ντεσιάτνικ 1, Φάστοβα 6, Ζαβερτάιλο 5, Μπίαρτσουκ 1, Βολόσινα 4, Χουτέβιτς, Ντάτσκο 6, Λιούμπινετς 17 (14 ρ.), Ντουμπρόφσκα