Η Ισπανία νικήτρια του Eurobasket U18, 57-53 την Τουρκία

Την κατάκτηση του φετινού Eurobasket U18 πανηγύρισε η Ισπανία που επικράτησε στον τελικό της Τουρκίας με 57-53.

Τον τίτλο του Eurobasket U18 κατέκτησε η Ισπανία που επιβλήθηκε της Τουρκίας στο Βόλο με 57-53.

Στην πρώτη περίοδο οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι πηγαίνοντας με το +8 στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα και τα λάθη κυριάρχησαν στο παρκέ, με τους Ισπανούς να έχουν τις σωστές λύσεις στην επίθεση εν αντιθέσει με τους Τούρκους οι οποίοι ήταν άστοχοι στις τελευταίες τους προσπάθειες.

Μετά το τέλος του τελικού οι ηττημένοι παραπονέθηκαν στους διαιτητές για τις τελευταίες τους αποφάσεις που έκριναν την έκβαση του αποτελέσματος. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλντάμα με 23 πόντους ενώ για την Τουρκία ξεχώρισε ο Κουρτουλντούμ με 19.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 23-31, 42-43, 57-53.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ζαμόρα): Αλντάμα 23 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Αρντάνζα 9 (2/10 σουτ), Καρένο 4 (2/9 σουτ), Χ. Γκαρσία 5 (2/9 σουτ), Γκαρούμπα 11 (5/16 σουτ, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Ντίκε, Μ. Γκαρσία, Μεχίας 3 (1), Πραντίγια 2, Σκαριόλο, Σεράνο, Ταμπά.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Γκιουνέι): Μπόνα 1, Γκορενέρ, Ιλιασόγλου 7 (2/12 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κουρτουλντούμ 19 (5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Σενγκούν 9 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ακσού 3 (1), Μπας 7, Ερντέκ, Γκιουλέρ 3 (1), Χαλταλί 2, Κουτσούκ 2, Σεζγκούν.