EuroBasket U20: Ξανά πρωταθλήτρια το Ισραήλ, 92-84 την Ισπανία

Το Ισραήλ σήκωσε για δεύτερη συνεχόμενη φορά τον τίτλο του EuroBasket U20 καθώς επικράτησε της Ισπανίας με 92-84.

Το EuroBasket U20 κατέκτησε το Ισραήλ που διατήρησε τον τίτλο της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν της Ισπανίας στον τελικό με 92-84.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο οι Ισραηλινοί ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, εν αντιθέσει με τους Ισπανούς οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της αντίπαλης ομάδας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ισραήλ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και τρία λεπτά πριν το τέλος ανέβασε τη διαφορά στο συν 15 (89-74) ολοκληρώνοντας με το καλύτερο τρόπο την πορεία του στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος του τελικού αναδείχθηκε ο Άβντια με 23 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους Ισπανούς ο Γκονζάλεθ είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-42, 66-59, 92-84.

* Τρίτη ήρθε η Γερμανία που νίκησε 73-65 τη Γαλλία.