Ελλάδα - Γαλλία 46-77: Εκτός «οκτάδας» με βαριά ήττα

Την ήττα με 77-46 γνώρισε η Εθνική Εφήβων στο Ηράκλειο από τη Γαλλία για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19.

Η Εφήβων U19 του Γιάννη Καστρίτη, γνώρισε ήττα-ντροπή απ΄ τη Γαλλία με 46-77 και θα συνεχίσει για τις θέσεις …9-16 στο Παγκόσμιο της Κρήτης.

Το ξεκίνημα δεν ήταν και τόσο άσχημο για την Εθνική, η οποία δεν επέτρεψε στους Γάλλους να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Κοντά στο σκορ έτσι οι δύο ομάδες, με την Ελλάδα όμως να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αέρα. Δεν έμπαιναν και τα σουτ και η Γαλλία χωρίς να παίζει σπουδαίο μπάσκετ ξέφυγε με 27-16 στις αρχές της β΄ περιόδου. Νταμπλ σκορ στο 14΄ (32-16) με τον Καστρίτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Εθνική προσπάθησε να επιστρέψει, στην άμυνα είχε διάθεση, αλλά επιθετικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις (2/16 τρίποντα). Σκορ ημιχρόνου 24-36.

Στην επανάληψη οι διεθνείς μας έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (31-39), όμως οι «τρικολόρ» μπόρεσαν να ξεφύγουν ξανά (32-46). Το παιχνίδι έφευγε απ΄ τα χέρια μας, με τους Γάλλους να πάνε στο +22 (56-34). Καμία όρεξη να το παλέψουμε και το σκορ πήγε στο 34-68! Το ματς είχε εξελιχθεί σε …μαρτύριο, αποβλήθηκε κι ο Καράμπελας, και οι «τρικολόρ» πήραν μια ξεκούραστη νίκη με 77-46.

Την Παρασκευή (18.45) η «γαλανόλευκη» θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη Σενεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 24-36, 34-56, 46-77.

Διαιτητές: Βάθκεθ (Πουέρτο Ρίκο), Γκλίσιτς (Σερβία), Φερνάντεθ (Αργεντινή)

Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 12 (7ρ), Καράμπελας 8, Κολοβέρος 1, Χουγκάζ 4, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 7 (7ρ), Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 2 (3ασ), Βουλγαρόπουλος, Αρνόκουρος 3 (7ρ), Σανδραμάνης 3, Μπαζίνας 4.

Γαλλία (Κραπέ): Σουπά 5, Ντιμάνς 8 (8ρ, 5ασ), Λεοπόλντ 6, Νιασέ 13, Ρομπινό 2, Αγιαγί 11 (4ασ), Ντοσού Γιοβό 5, Εγιούμ 8, Μπαπτίστ 12 (7ρ), Εφθίμοφ, Μακουντού 3, Μπουρίς 4.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

ΗΠΑ – Λετονία 116-66, Νέα Ζηλανδία – Μάλι 62-77, Λιθουανία – Αυστραλία 91-74, Σενεγάλη – Καναδάς 79-90, Αργεντινή – Πουέρτο Ρίκο 57-77, Ρωσία – Κίνα 96-83, Ελλάδα – Γαλλία 46-77, Φιλιππίνες – Σερβία 60-87.