«Τελειώνει» με την Εσθονία και... συνεχίζει η Εθνική

Στόχος της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου το 3-0 στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019.

«Τελειώνει» με την Εσθονία και... συνεχίζει η Εθνική

Έστω και χωρίς τα «ηχηρά» ονόματα του ελληνικού μπάσκετ, η«γαλανόλευκη» συγκεντρώνει υψηλές πιθανότητες για το 4/4 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Μετά τις νίκες απέναντι σε Μεγάλη Βρετανία (92-95 παρ., Λέστερ) και Ισραήλ (82-61, Ηράκλειο) τον Νοέμβριο, οι Έλληνες διεθνείς που είπαν «ναι» στις κλήσεις του Θανάση Σκουρτόπουλου είναι αποφασισμένοι να υπερβάλλουν εαυτόν στους δύο αγώνες με Εσθονία (23/2, 18:30) και Μεγάλη Βρετανία (25/2, 18:00), στο κλειστό «Δύο Αοράκια» της Κρήτης.

Αν τα καταφέρει η Εθνική, τότε το βράδυ της Κυριακής θα βρίσκεται σίγουρα στο δεύτερο γύρο των προκριματικών (Σεπτέμβριος και Νοέμβριος 2018 & Φεβρουάριος 2019) του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 (Κίνα), καθώς θα απομένουν δύο αγώνες με το Ισραήλ εκτός (29/6) και με την Εσθονία εκτός (2/7) στον 1ο προκριματικό γύρο.

Την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο παίρνουν οι 3 πρώτοι του κάθε ομίλου σε σύνολο 8, με τη «γαλανόλευκη» να είναι η μοναδική με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες μέχρι στιγμής στον 8ο όμιλο και να ακολουθούν Ισραήλ και Εσθονία με 1-1, Μεγάλη Βρετανία (0-2).

«Είναι μια ομάδα που σουτάρει αρκετά, αυτό είναι το όπλο της», δήλωσε σε συνέντευξη που παραχώρησε στην ιστοσελίδα της ΕΟΚ, ο Νίκος Γκίκας.

Ο γκαρντ του Προμηθέα Πατρών εξέφρασε αισιοδοξία για τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Τιτ Σοκ, ενώ κάλεσε το κοινό της Κρήτης να στηρίξει την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας στα «Δύο Αοράκια».

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Τόμας Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Ούρος Νίκολιτς (Σερβία) και Μπόρις Σούλγκα (Ουκρανία).

Το σημερινό πρόγραμμα:

8ος Όμιλος
14:00 Ισραήλ-Μεγάλη Βρετανία
18:30 Ελλάδα-Εσθονία
Βαθμολογία: Ελλάδα 4, Ισραήλ 3, Εσθονία 3, Μ. Βρετανία 2.

1ος Όμιλος
18:30 Λευκορωσία-Ισπανία
21:00 Μαυροβούνιο-Σλοβενία
Βαθμολογία: Ισπανία 4, Μαυροβούνιο 3, Σλοβενία 3, Λευκορωσία 2.

2ος Όμιλος
19:30 Λετονία-Ουκρανία
20:00 Σουηδία-Τουρκία
Βαθμολογία: Τουρκία 4, Ουκρανία 3, Λετονία 3, Σουηδία 2.

3ος Όμιλος
19:45 Λιθουανία-Ουγγαρία
20:00 Πολωνία-Κόσοβο
Βαθμολογία: Λιθουανία 4, Πολωνία 3, Ουγγαρία 3, Κόσοβο 2.

4ος Όμιλος
Κροατία-Ρουμανία 19:00
Ιταλία-Ολλανδία 21:45
Βαθμολογία: Ιταλία 4, Ρουμανία 3, Ολλανδία 3, Κροατία 2.

5ος Όμιλος
Βοσνία-Βέλγιο 21:00
Γαλλία-Ρωσία 21:45
Βαθμολογία: Γαλλία 4, Βοσνία 3, Ρωσία 3, Βέλγιο 2.

6ος Όμιλος
18:00 Βουλγαρία-Τσεχία
21:45 Ισλανδία-Φινλανδία
Βαθμολογία: Τσεχία 4, Φινλανδία 3, Βουλγαρία 3, Ισλανδία 2.

7ος Όμιλος
19:00 Αυστρία-Γεωργία
20:30 Γερμανία-Σερβία
Βαθμολογία: Γερμανία 4, Σερβία 4, Γεωργία 2, Αυστρία 2.

Ο ιστότοπος αυτός χρησιμοποιεί cookies για βελτιστοποίηση της εμπειρίας του χρήστη. Διαβάστε περισσότερα
ΑΠΟΔΟΧΗ