Ολλανδία- Ελλάδα 72-74: Εθνικάρα και στα δύσκολα! (highlights)

Η Εθνική ομάδα των ανδρών κατάφερε παρά τα προβλήματα και τις απουσίες να πάρει μια σημαντική νίκη με 74-72 επί της Ολλανδίας στη Χάγη και να κάνει το απόλυτο στα προκριματικά του Eurobasket 2025

Ακόμα και με τον δύσκολο τρόπο η εθνική ομάδα κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη με σκορ 74-72 επί της Ολλανδίας στη Χάγη και έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Eurobasket 2025.

Η «γαλανόλευκη» είχε απουσίες βασικών παικτών, έπαιξε χωρίς τους Μήτρου-Λονγκ και Αντετοκούνμπο ουσιαστικά, έχασε το μυαλό της μέσα στο ματς, αλλά στο τέλος κατάφερε με τον… δικό της, τον δύσκολο τρόπο να πάρει μια σημαντική νίκη στο τέλος και να έχει το απόλυτο στον όμιλο.

Επόμενα παιχνίδια με τη Μεγάλη Βρετανία εκτός στις 21 Νοεμβρίου και εντός έδρας στις 24 του ίδιου μήνα.

Η Εθνική ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αγνώριστη. Τελείωσε την πρώτη περίοδο με 12-16, αλλά στη συνέχεια «βραχυκύκλωσε» από την πιεστική άμυνα των Ολλανδών.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά τον χειριστή της μπάλας και κατάφερναν είτε να κάνουν κλεψίματα, είτε να παίρνουν κατοχές από λάθη, ενώ αν τελικά έφτανε η μπάλα στην άμυνά τους, είχαν εγκαταστήσει μια ζώνη 2-3 από την αρχή του ματς.

Γνωρίζοντας πως έτσι κι αλλιώς οι διεθνείς μας δεν είναι εύστοχοι από την περιφέρεια, ρίσκαραν τα περιφερειακά σουτ και δικαιώθηκαν, μια και το ένα άστοχο τρίποντο διαδεχόταν το άλλο.

Στη συνέχεια παίρνοντας το ριμπάουντ έφευγαν με τον Φράνκε και τον Κλουφ στον αιφνιδιασμό και έβρισκαν ανοργάνωτη την ελληνική άμυνα. Έτσι έκαναν επιμέρους σκορ 19-2 και προηγήθηκαν με 13 πόντους διαφορά (31-18 στο 15’)!

Ο Σπανούλης χαμήλωσε πάρα πολύ το σχήμα της «γαλανόλευκης» με τρεις κοντούς, τον Χαραλαμπόπουλο πάουερ φόργουορντ και τον Κουζέλογλου σέντερ κατάφερε να… περιορίσει τη ζημιά μειώνοντας σε 39-32 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να... πατάει το γκάζι αποτελώντας τον ηγέτη που έψαχνε η ομάδα τα πράγματα έγιναν καλύτερα, με την Ελλάδα να παίρνει προβάδισμα 53-58 στο 28’ και να ξεκινά από την αρχή το παιχνίδι.

Η «γαλανόλευκη» είχε περιορίσει τα λάθη, δεν έκανε βεβιασμένα περιφερειακά σουτ γυρίζοντας τη μπάλα με υπομονή και έφτανε στο καλάθι με καλύτερες προϋποθέσεις κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 58-62.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο (70-70 στο 38’) και στο 1.13’’ ο Σάφτενααρ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 71-70, ενώ στα 29’’ ο Τολιόπουλος με ωραία προσπάθεια έδωσε προβάδισμα με 71-72!

Οι διεθνείς μας έκλεψαν τη μπάλα μετά το άστοχο τρίποντο του Φράνκε και ο Χαραλαμπόπουλος έκανε με κάρφωμα το 71-74 στα 3’’ και ο Κλουφ που έχασε τη δεύτερη βολή δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο 1’’ μια και ο Κουζέλογλου άρπαξε το ριμπάουντ με την Ελλάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-74.
Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κλουφ 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτενααρ 13 (4 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 8 (2/8 τρίποντα), Βαν Όικ 3 (1), Βαν ντερ Βούρστ ντε Βρις 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βέρβερς 8 (2), Ουίλιαμς

Τα ομαδικά στατιστικά της Ολλανδίας: 22/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 37 ριμπάουντ (16 επιθετικά - 21 αμυντικά), 22 ασίστ, 19 φάουλ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 μπλοκ), Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 14 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 26 (5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/31 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 29 ριμπάουντ (10 επιθετικά - 19 αμυντικά), 14 ασίστ, 20 φάουλ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ