Ελλάδα - Τσεχία 75-66: Ρεβάνς για την ήττα στο Ευρωμπάσκετ! (highlights)

Η Εθνική Γυναικών υπέταξε στη Χαλκίδα 75-66 την Τσεχία.

Στο «αντίο» της Εβίνας Σταμάτη, η Εθνική Γυναικών στο κατάμεστο κλειστό της Χαλκίδας, πέτυχε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, κερδίζοντας την Τσεχία με 75-66 και πήρε… ρεβάνς για την ήττα στο περασμένο Ευρωμπάσκετ.

Ο αγώνας άρχισε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με ένα δυνατό σημείο στο τέλος του α’ δεκαλέπτου, η Εθνική ξέφυγε με 18-11. Η Τσεχία όμως ανέκαμψε στη συνέχεια και έφερε το ματς στα ίσα (24-24) στα μέσα της β’ περιόδου. Αφού βρεθήκαμε και πίσω, η Ελλάδα μπόρεσε ξανά να ξεφύγει (37-29). Και πάλι οι Τσέχες μείωσαν σε 37-34, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Χριστινάκη (11π.) και Σπανού (10π.) πρώτες σκόρερ της Εθνικής.

Περνώντας στην επανάληψη, η Ελλάδα με πείσμα στο παιχνίδι της, αποσπάστηκε εκ νέου με 51-44. Το τάιμ άουτ της Τσεχίας δεν έκοψε τον ρυθμό της Εθνικής, η οποία πήγε στο 56-44! Στο 30’ ήμασταν μπροστά με 61-52. Η Τσεχία πλησίασε σε 64-59 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αναγκάζοντας τον Πρέκα να πάρει τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα νευρικό διάστημα, με καμία ομάδα να μην μπορεί να σκοράρει. Η Εθνική έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε και έκανε το 71-61, για να φτάσει στη νίκη με 75-66!

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 37-34, 61-52, 75-66

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χαιριστανίδου 2, Χατήρα, Χριστινάκη 20 (7ρ.), Γεροστεργίου, Παυλοπούλου 8 (11ασ.), Χωλοπούλου, Καρλάφτη 3, Λούκα 5, Σπανού 13 (5ασ.), Σταμάτη 9, Σταμολάμπρου 15.

Ομαδικά στατιστικά: 14/32 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 11/19 βολές, 34 ριμπάουντ (30-4), 23 ασίστ, 15 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

ΤΣΕΧΙΑ (Πτάτσκοβα): Κοπέτσκα, Ποσπισίλοβα 16, Σοτόλοβα 5 (9ρ.), Στουπάλοβα 16, Βοράτσκοβα 16 (9ασ.), Αντέλοβα 5, Τσέχοβα, Γκαλίτσκοβα 3, Μαλίκοβα, Ροκόσοβα 3, Ζιταμέροβα 2.

Ομαδικά στατιστικά: 18/48 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 12/15 βολές, 57 ριμπάουντ (33-24), 24 ασίστ, 19 λάθη, 7 κλεψίματα, κανένα κόψιμο.

*Στο άλλο ματς του ομίλου μας, η Ιταλία νίκησε στο Αμβούργο 70-53 τη Γερμανία.

Η βαθμολογία: Ιταλία 4, Γερμανία, Ελλάδα 3, Τσεχία 2.

Η επόμενη αγωνιστική (7/11/24): Ιταλία – Τσεχία, Γερμανία – Ελλάδα.