Τσεχία - Ελλάδα 51-55: Με ελληνική ψυχή παραμονή στην Α' κατηγορία για τις Κορασίδες! (pics)

Η Εθνική Κορασίδων νίκησε 55-51 την Τσεχία και πανηγύρισε την παραμονή στην Α' κατηγορία του Ευρωπαϊκού

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Εθνική Κορασίδων με ελληνική ψυχή νίκησε την Τσεχία με 55-51 και καταλαμβάνοντας την 13η θέση στο Ευρωπαϊκό U16 της Σμύρνης, πανηγύρισε την παραμονή στην κατηγορία των μεγάλων!

Ο κρίσιμος αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με απόλυτη ισορροπία στο παρκέ, το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με την Τσεχία να προηγείται με βραχεία κεφαλή (19-18). Η Εθνική μας με πάθος στο παιχνίδι της μπόρεσε να πάρει μια διαφορά έξι πόντων στην β’ περίοδο (26-32). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα μπροστά με 36-32, παρά την αδυναμία της στα ριμπάουντ (26-14 υπέρ της Τσεχίας).

Το ξεκίνημα του β’ μέρους ήταν ιδανικό για την Εθνική, η οποία με ένα 7-0 πήγε στο 43-32! Η Ελλάδα προηγήθηκε και με δεκατρείς (45-32), για να ροκανίσει τη διαφορά στη συνέχεια η Τσεχία (40-45). Στο 30’ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά με 47-40.

Με τις Τσέχες να ασκούν πίεση, το παιχνίδι ήρθε πάλι στο καλάθι (45-47). Η Πατσιατζή αναχαίτισε εκεί την ορμή των αντιπάλων (45-49). Το φινάλε ήταν δραματικό, με τα κορίτσιά μας να προσπαθούν με …νύχια και με δόντια να κρατήσουν το προβάδισμα (47-53 στο 37’). Στο 39’ το σκορ 51-53. Η Σταθοπούλου στα 7’’ αστόχησε σε δυο βολές αλλά πήρε ξανά τη μπάλα! Φάουλ στη Χωλοπούλου, η οποία ψύχραιμη απ’ τη γραμμή έκανε το 51-55! Η Τσεχία δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και ο στόχος της παραμονής επιτεύχθηκε!

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Καπιτάνι (Ουγγαρία), Νάγκι (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-36, 40-47, 51-55

ΤΣΕΧΙΑ (Φούσεκ): Μπλάχοβα 2, Κάλνα 18 (10ρ.), Πιλάροβα 4, Σαλάκοβα 3 (10ρ.), Σούμποβα 9, Χάμζοβα, Καντούσοβα 2, Κουμπίνοβα 5 (1), Μετίσοβα 2, Παβέλτσοβα, Ζίντκοβα 6.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 20 (2), Γιάνταη 7 (1), Καρρά 2, Σταθοπούλου 2, Σύρπα 16 (9ρ.), Μπαλτζή 2, Καζάκη, Λιανούδη 4, Παπαγιαννάκη, Πατσιατζή 2, Πολυχρονοπούλου.