Ελλάδα - Πορτογαλία 61-46: Επιτέλους νίκη για τις Κορασίδες και όλα για την παραμονή με Τσεχία!

Η Εθνική Κορασίδων κέρδισε την Πορτογαλία με 61-46 και θα παίξει την παραμονή στην Α' κατηγορία του Ευρωπαϊκού κόντρα στην Τσεχία

Στο κρισιμότερο σημείο ήρθε η πρώτη νίκη για την Εθνική Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό U16 της Σμύρνης. Η Ελλάδα για τις θέσεις 13-16 κέρδισε την Πορτογαλία με 61-46 και αύριο (16.30) θα τα δώσει όλα για την παραμονή στην Α’ κατηγορία κόντρα στην Τσεχία που νίκησε 66-48 την Τουρκία. Η Χωλοπούλου συγκινητική με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με το …σταγονόμετρο έμπαιναν τα καλάθια στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Εθνική να προηγείται με 6-2 στο 5ο λεπτό. Με καλή ψυχολογία η ελληνική ομάδα πήγε στο 11-2 και έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο με 12-4. Τα κορίτσιά μας κράτησαν τον έλεγχο και στη συνέχεια, με το σκορ στο 18-10 στο 15’. Η Πορτογαλία με ένα «ξέσπασμα» πλησίασε σε 18-17, αλλά η Χωλοπούλου με δυο τρίποντα έκανε το 24-17. Το ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα στο 26-22 και την Χωλοπούλου να έχει 20 πόντους!

Η Εθνική ξέφυγε και πάλι στην επανάληψη (34-24), με την Πορτογαλία ωστόσο να μην καταθέτει τα όπλα (36-32). Στο 30’ η Ελλάδα ήταν μπροστά με 43-40. Αποφασισμένη να κερδίσει, πήγε στο +10 (53-43) στην δ’ περίοδο. Ψύχραιμες στα τελευταία λεπτά, οι διεθνείς μας πανηγύρισαν τη νίκη με 61-46.

Διαιτητές: Μεντόθα (Ισπανία), Μίκουλιτς (Κροατία), Ντόρι (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 12-4, 26-22, 43-40, 61-46

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 30 (3τρ., 10ρ.), Καρρά 5, Πατσιατζή 9 (1), Σταθοπούλου 2, Σύρπα 6, Μπαλτζή, Γιάνταη 6, Καζάκη 3 (1), Λιανούδη, Παπαγιαννάκη.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Κοστούρκοβα): Μπάρος 4, Πάλμα 12 (2), Λ. Σίλβα 6 (2), Σούζα 2, Βιεϊρά, Αλμπουκέρκε 4, Άλβες 4, Τσαϊνο, Μοντέιρο, Σνάιντερ 3, Κ. Σίλβα 11 (1τρ., 11ρ.), Τεϊξέιρα.