Ελλάδα - Σλοβενία 49-64: Νέα ήττα για τις Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων έχασε και απ' τη Σλοβενία με 49-64

Η Εθνική Κορασίδων έχασε και απ’ τη Σλοβενία απόψε με 49-64 και ήρθε τελευταία στον όμιλό της. Θα παίξει έτσι στα χιαστί του Ευρωπαϊκού της Σμύρνης με την 1η του Γ’ ομίλου.

Οι κορασίδες βρέθηκαν από το ξεκίνημα να κυνηγούν στο σκορ και η α’ περίοδος βρήκε τη Σλοβενία να προηγείται με διαφορά δέκα πόντων (15-25). Οι διεθνείς μας δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει και κρατούσαν επαφή στο σκορ. Μείωσαν μάλιστα στους τρεις (35-38) με τρίποντο της Χωλοπούλου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Σλοβενία μπροστά με 35-41. Η Χωλοπούλου είχε τους 20 απ’ τους 35 πόντους της Εθνικής.

Οι Σλοβένες μπόρεσαν να ξεφύγουν πάλι στην επανάληψη και στο 30’ είχαν προβάδισμα 11 πόντων (41-52). Παρά την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας, δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο και η ήττα ήρθε με 49-64.

* Στο άλλο ματς του Δ’ ομίλου, η Ισπανία επικράτησε του Βελγίου με 67-45. Η τελική βαθμολογία: Ισπανία 6, Σλοβενία 5, Βέλγιο 4, Ελλάδα 3.

Διαιτητές: Τεχέιρα (Πορτογαλία), Μίκουλιτς (Κροατία), Λασέτοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Δεκάλεπτα: 15-25, 35-41, 41-52, 49-64

Ελλάδα (Γκουζίνη): Ανδρέου 2, Γιάνταη, Πατσιατζή, Σταθοπούλου 9, Σύρπα 6, Μπαλτζή 4, Χωλοπούλου 22 (4), Καρρά, Καζάκη, Λιανούδη, Παπαγιαννάκη 6.

Σλοβενία (Όμπλακ): Μπλάγκους 1, Γέρκοβιτς 10 (2), Κρζίσνικ, Σούμποτιτς 10, Ουράνκερ 4, Χρίμπαρ 3 (1), Γέλεντς 11 (1), Μαλάβασιτς 2, Σέντμινεκ, Τραντούρα 1, Τούρνσεκ 22.