Ελλάδα - Σερβία 60-71: Στην 8η θέση η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων έχασε από τη Σερβία με 60-71 και τερμάτισε στο Ευρωπαϊκό

Την 8η θέση στο Ευρωπαϊκό των Σκοπίων κατέλαβε η Εθνική Παίδων, μετά και την ήττα της στο σημερινό παιχνίδι με τη Σερβία (60-71). Ο Αλεξάκης κορυφαίος της Ελλάδας με 24 πόντους.

Η ελληνική ομάδα έκλεισε μπροστά το α’ δεκάλεπτο (19-15), αλλά οι Σέρβοι γύρισαν το ματς στη β’ περίοδο (21-28). Το ημίχρονο έληξε με την Εθνική μας μπροστά με έναν πόντο (32-31). Η Σερβία κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στην γ’ περίοδο και στο 30’ ήταν μπροστά με 44-50.

Στην τελική ευθεία, διατήρησαν τον έλεγχο οι Σέρβοι, παίρνοντας και διψήφια διαφορά, για να φτάσουν στη νίκη και την 7η θέση με 71-60.

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Γκριτζιόνι (Ιταλία), Πίπαν (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 19-15, 32-31, 44-50, 60-71

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 24 (1), Καζαμίας 6 (1), Μουτάφης, Παπασταύρου 8 (1), Σερμπεζής 2, Καραθανάσης 3, Λέφας 6, Μακαρατζής 4, Ντάπσης 5, Πουρλίδας, Σκληρός, Στέβοβιτς 2.

Σερβία (Ισάκοφ-Κοβάσεβιτς): Μπιέλιτς 7 (2), Όστοϊτς 2, Ραΐσεβιτς 2, Σρζέντιτς 10 (13ρ.), Ζέλιτς 7 (1), Γιοβάνοβιτς 2, Μαριάνοβιτς 6, Ράντοβιτς, Σεκούλαρατς 3 (1), Σιάριτς 23 (13ρ.), Στόγιτς 9 (1).