Ελλάδα - Ισπανία 31-82: Βαριά ήττα για τις Κορασίδες

Η Εθνική Κορασίδων γνώρισε βαριά ήττα απ' την Ισπανία με 31-82

Μια αναμενόμενη ήττα απ’ την πανίσχυρη Ισπανία γνώρισε σήμερα η Εθνική Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό U16 της Σμύρνης. Για την 2η αγωνιστική των ομίλων, η ελληνική ομάδα έχασε με το βαρύ 31-82. Αύριο (19.00) παίζουμε με τη Σλοβενία, όπου και θα κριθεί η θέση μας στο γκρουπ (3η ή 4η) ενόψει των χιαστί αγώνων.

Η Εθνική έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2. Η Ισπανία όμως με ένα 12-0 προσπέρασε με 6-14. Η α’ περίοδος έκλεισε με την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 8-17. Τα κορίτσιά μας αδυνατούσαν να σκοράρουν και οι Ισπανίδες πήγαν στο 25-8. Η κυριαρχία της Ισπανίας ήταν ολοκληρωτική και το σκορ έγινε 10-33. Το ημίχρονο έληξε με την Εθνική στο -19 (16-35).

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων ήταν μεγάλη και οι Ισπανίδες, μη χαλαρώνοντας καθόλου, εκτίναξαν το προβάδισμα στους 30 πόντους (18-48). Στο 30’ το σκορ 18-52. Το …μαρτύριο δεν έλεγε να τελειώσει για τις διεθνείς μας, που βρέθηκαν να χάνουν με 41 πόντους (20-61). Το τέλος μπήκε με ήττα …51 πόντων (31-82).

Διαιτητές: Γκαϊντόζ (Πολωνία), Καπιτάνι (Ουγγαρία), Νάγκι (Ουγγαρία)

Δεκάλεπτα: 8-17, 16-35, 18-52, 31-82

Ελλάδα (Γκουζίνη): Ανδρέου 1, Καρρά, Καζάκη, Πατσιατζή 3, Πολυχρονοπούλου, Μπαλτζή 9, Χωλοπούλου 3 (1), Γιάνταη 2, Λιανούδη, Παπαγιαννάκη 6 (2), Σταθοπούλου 7 (1), Σύρπα.

Ισπανία (Μοράλες): Καργκόλ 7 (1), Ντομίνγκεθ 7 (1), Χουράδο 8 (1), Σαλίνας 6, Σαλζμάν 8, Ντίαζ 8, Γκαρσία 2, Λεόν 10 (2), Οκέκε 2, Σανθ 6 (2), Ουρντιαϊν 13 (3), Ιγκλέσις 5.