Ελλάδα - Σερβία 64-71: Είδε τα λάθη της…

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα με σκορ 71-64 από τη Σερβία, καθώς ήταν αρκετά άστοχη και «πλήρωσε» την κακή της εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολύ καλός ο Μιλουτίνοφ (14π., 12ρ.), ενώ από την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Ρογκαβόπουλος (19π.)

Η Εθνική ομάδα των ανδρών τα… βρήκε σκούρα από τη Σερβία γνωρίζοντας την ήττα με 71-64 στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις στο ΟΑΚΑ.

Η σερβική ομάδα με τον Μιλουτίνοφ να αποτελεί τον «παίκτη κλειδί» μέσα στη ρακέτα κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της με πολλές πάσες και κίνηση χωρίς τη μπάλα απέναντι στη «γαλανόλευκη» η οποία έπαιζε δυνατά, με πάθος με ταχύτητα, αλλά στην επίθεση δεν είχε τον παίκτη που θα μπορούσε να βάλει τη μπάλα εύκολα στο καλάθι.

Κάποιες εκλάμψεις του Μήτογλου, αλλά και του Θανάση Αντετοκούνμπο δεν ήταν ικανές να αποτελέσουν αξιόπιστες επιθετικές επιλογές. Ετσι οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 15-22 στο 13'.

Ωστόσο η ελληνική ομάδα ισοφάρισε σε 34-34 για να λήξει το πρώτο μέρος με 35-39.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πολύ κακό για την εθνική η οποία ξέμεινε από λύσεις στην επίθεση και σημείωσε μόλις δύο πόντους στα πρώτα έξι λεπτά!

Οι Σέρβοι… μυρίστηκαν αίμα και άρχισαν να χτυπούν παίρνοντας προβάδισμα με 37-52, ενώ δύο τρίποντα του Παπαγιάννη διέκοψαν το σερί των άστοχων προσπαθειών μας.

Με τον Παπαπέτρου να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση και να δίνει λύσεις, αλλά και τον Ρογκαβόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια η Εθνική εκμεταλλεύτηκε την κακή λειτουργία των Σέρβων και ισοφάρισε 59-59 στο 33’.

Ο Ιτούδης πέρασε σέντερ τον Μήτογλου και τον Ουόκαπ πλέι μέικερ και οι διεθνείς με τον Ρογκαβόπουλο μείωσαν σε 61-64 στο 37’ , αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Γκούντουριτς έκανε το 62-69 με τους Σέρβους να διατηρούν το προβάδισμα έως το τέλος του αγώνα (64-71).
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 49-57, 64-71

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ουόκαπ (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρογκαβόπουλος 19 (8/8 βολές, 4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λούντζης 5, Λαρεντζάκης, Μωραΐτης 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 1, Μποχωρίδης 2, Παπαγιάννης 6 (2/2 τρίποντα, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 13/18 βολές, 15/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη, 17 φάουλ

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πετρούσεβ 5 (5 ριμπάουντ), Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 15 (3/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρίνκοβιτς, Ντόμπριτς 6, Ρίστιτς 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκούντουριτς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς, Νταβίντοβατς, Αβράμοβιτς 6 (1), Μιλουτίνοφ 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 14/15 βολές, 18/30 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 22 φάουλ