Ελλάδα - Φινλανδία 88-70: Πέρασε στα προημιτελικά, αντίπαλος αύριο η Γερμανία (highlights)

Η Εθνική Εφήβων νίκησε τη Φινλανδία με 88-70 και θα παίξει στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού με τη Γερμανία

Επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της, και παρά την απουσία του Χιτικούδη, η Εθνική Εφήβων κέρδισε τη Φινλανδία με 88-70 και πέρασε στους «8» του Ευρωπαϊκού U18 της Σερβίας. Αντίπαλός μας στα προημιτελικά αύριο (16.30) η Γερμανία που νίκησε σήμερα 93-77 τη Σουηδία.

Η Εθνική μας έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-1 στο 4ο λεπτό! Η Φινλανδία, μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό, ανέκαμψε και μείωσε σε 14-8. Η ελληνική ομάδα είχε όμως τις λύσεις και πήγε στο 24-14. Το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με νταμπλ-σκορ για την Εθνική (30-15).

Η Ελλάδα ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στη β’ περίοδο (41-23). Η Φινλανδία με ένα καλό σημείο μείωσε σε 41-31 στο 18’. Τo ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εθνική στο +9 (48-39). Ο Λιοτόπουλος με 11 πόντους πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα που ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλους τους τομείς.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου διατήρησαν τον έλεγχο και στην επανάληψη. Με τρίποντο του Αμπόσι, η διαφορά ανέβηκε στους δεκατέσσερις (61-47). Η Φινλανδία δεν είχε εκεί τις απαντήσεις και η Ελλάδα πήγε στο 67-47. Σκορ στο 30’ 69-49.

Μια χαλάρωση των διεθνών μας στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφερε τους Φινλανδούς στο -12 (73-61), αναγκάζοντας τον Ζιάγκο να πάρει τάιμ άουτ. Οι δυο ομάδες ήρθαν ακόμη πιο κοντά στο 37’ (77-70). Η Εθνική δεν είχε ωστόσο σκοπό να …αυτοκτονήσει και πήγε γρήγορα στο 86-70, «καθαρίζοντας» το ματς!

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Τσεκαρέλι (Γαλλία), ΜακΝτόναλντ (Μ. Βρετανία)

Δεκάλεπτα: 30-15, 48-39, 69-49, 88-70

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14 (1), Μαραγκουδάκης 4, Παρασκευόπουλος 5 (1), Σπρίντζιος 10 (2), Βασιλαντωνάκης, Αβδάλας 12, Καλλιοντζής 2, Καμπερίδης 9, Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 22 (3), Σαμοντούροβ 7 (10ρ.).

Φινλανδία (Βιρτάνεν): Αμζίλ 3, Μπλόμφελτ, Κουχαλάμπι 7 (1), Μαχόλ, Στεπάνοφ 7 (2), Άμπεϊ 8 (10ασ.), Φίλτνες 10 (2), Χεϊνόνεν 11 (1), Σούτελα 24.

*Στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Στράτος Καλλιοντζής, ενώ ο Νίκος Χιτικούδης έμεινε εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας.