Ελλάδα - Δανία 107-75: «Ξέσπασε»... (highlights)

Η Εθνική Εφήβων υπέταξε τη Δανία με 107-75

Μετά τη βαριά ήττα από την Ισπανία, η Εθνική Εφήβων «ξέσπασε» απέναντι στη Δανία και πήρε τη νίκη με 107-75! Η Ελλάδα θα είναι έτσι δεύτερη στον όμιλο, εφόσον το βράδυ (21.30) η Ισπανία κερδίσει την Ιταλία, και στα χιαστί του Ευρωπαϊκού U18 θα παίξει με την τρίτη του Γ' ομίλου.

Η Εθνική μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-7. Η Δανία προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, με την Ελλάδα να κλείνει το α’ δεκάλεπτο στο +9 (27-18). Οι διεθνείς μας κράτησαν τον έλεγχο και στην β’ περίοδο, παρά τις προσπάθειες των Δανών να απειλήσουν (37-32 στο 15’). Το ημίχρονο έληξε με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο +17 (53-36).

Η ανωτερότητα της Εθνικής ήταν εμφανής και η διαφορά ανέβηκε στην επανάληψη (στους 22 πόντους στο 24’, 67-45). Έχοντας τον πλήρη έλεγχο, η ελληνική ομάδα έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 81-53.

Η ταχύτητα δεν έπεσε στην τελευταία περίοδο, με την Ελλάδα να πηγαίνει στο +32 (88-56). Η κατοστάρα ήρθε στο 37’ (101-70) και τελικό σκορ 107-75!

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Γκιόργκι (Ρουμανία), Τσεκαρέλι (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 27-18, 53-36, 81-53, 107-75

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 16 (2τρ., 7ρ.), Καμπερίδης 3, Κομνιανίδης 4 (1τρ., 7ασ.), Παρασκευόπουλος 5, Σπρίντζιος 13 (1), Αβδάλας 16, Χιτικούδης 12, Λιοτόπουλος 14 (2), Μαργακουδάκης 5, Σαμοντούροβ 14, Βασιλαντωνάκης 5.

Δανία (Έλσνερ): Μπλοχ 5 (1), Χολστ 8 (2), Γέλουμ 2, Πολονόφσκι 7 (1), Ουέμπ 2, Νταντά, Έρικσεν 10, Μινχ 12 (2), Νόβοβιτς 5 (1), Όστοφτ 24 (6), Φαν Μερς.