Τσεχία - Ελλάδα 79-76: Έπεσε ηρωικά μαχόμενη (highlights)

Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τσεχία και αποκλείστηκε απ' τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ γυναικών

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι στο Τελ Αβίβ, η Εθνική μας έχασε στο τέλος απ’ την Τσεχία με 79-76 και δεν κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ γυναικών. Φασούλα (26π., 13ρ.) και Σπανού (22π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν. Για την Τσεχία, που ήταν πιο ψύχραιμη στις κρίσιμες στιγμές, η Χολεσίνσκα είχε 19 πόντους.

Η Ελλάδα μπήκε καλά στο παιχνίδι, προηγούμενη με 7-3, την ώρα που η σέντερ της Τσεχίας, Μπρεζίνοβα φορτώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ. Η Εθνική πήγε στο 9-7 με 6 πόντους απ’ την Φασούλα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον έλεγχο και έκανε το 15-11, με την Χριστινάκη να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά (18-11). Νέο τρίποντο από την Τσινέκε για το 21-14, με την Μπρεζίνοβα να υποπίπτει στο 3ο της φάουλ. Με τρίποντο της Ζιταμέροβα στην εκπνοή, η α’ περίοδος έκλεισε στα ίσα (22-22).

Η μάχη συνεχίστηκε και στη β’ περίοδο, με τις δυο ομάδες δίπλα-δίπλα στο σκορ (30-29 η Ελλάδα στο 15’). Τα κορίτσιά μας πήραν ξανά ένα μικρό προβάδισμα (34-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 42-41 υπέρ της Εθνικής, με τους λογαριασμούς ανοιχτούς για την επανάληψη. Υπέροχη η Φασούλα με 17 πόντους, ενώ η Σπανού είχε 11.

Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσε κάποια ομάδα να ξεφύγει (50-49 η Ελλάδα στο 25’). Με καλάθια της Φασούλα και της Τσινέκε, η Εθνική πήγε στο 57-52. Η Τσεχία με «όπλο» το τρίποντο, προσπέρασε με 61-59, για να κλείσει η γ’ περίοδος με τις δύο ομάδες πάλι στα ίσα (61-61).

Οι Τσέχες μπήκαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκαν με 67-63, με τον Πρέκα αμέσως να παίρνει τάιμ άουτ. Στο κρισιμότερο σημείο είχαμε κολλήσει επιθετικά και η Τσεχία έκανε το 69-63 στο 35’. Σπανού και Παυλοπούλου κράτησαν όρθια εκεί την Εθνική (69-67). Στο 38’ το σκορ ήταν 72-68. Με δεύτερο συνεχόμενο γκολ-φάουλ η Χολεσίνσκα έγραψε το 75-68, κάνοντας πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα για την Ελλάδα. Η Φασούλα μείωσε σε 75-70 και η Παυλοπούλου στα 48’’ είχε 1/2 βολές για το 75-71. Η ίδια με τρίποντο έκανε το 75-74 στα 15’’, κρατώντας ζωντανή την Εθνική! Στα 12’’ ύστερα από φάουλ της Φασούλα η Χολεσίνσκα έκανε το 77-74. Η Σπανού αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, αλλά η Φασούλα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 77-76 στα 6’’.

Αμέσως φάουλ, με την Χολεσίνσκα ψύχραιμη να κάνει το 79-76. Η Παυλοπούλου άστοχη στο τελευταίο σουτ και η πρόκριση πήγε στην Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76

Διαιτητές: Φόρσμπεργκ (Δανία), Μάρκες (Πορτογαλία), Μανίστε (Εσθονία)

ΤΣΕΧΙΑ (Πτάτσκοβα): Μπρεζίνοβα, Χάμζοβα 3 (6ρ.), Χολεσίνσκα 19 (8ασ.), Στουπάλοβα 10, Βιοράλοβα 6, Αντέλοβα 7, Τσέχοβα 7, Παουρόβα 4, Σίποβα 15, Βοράτσκοβα, Ζιταμέροβα 8.

Ομαδικά στατιστικά: 15/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 22/24 βολές, 33 ριμπάουντ (22-11), 18 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (10ρ.), Φασούλα 26 (13ρ.), Παυλοπούλου 6 (7ρ., 9ασ.), Σπανού 22 (5ασ.), Τσινέκε 7, Μποσγανά, Σωτηρίου, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 4.

Ομαδικά στατιστικά: 26/47 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ (30-14), 20 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο