Τουρκία - Ελλάδα 90-75: Ήττα για την Εθνική στο πρώτο φιλικό

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της ενόψει EuroBasket Women, η Ελλάδα ηττήθηκε από την Τουρκία με 90-75 στην Κωνσταντινούπολη.

Η Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη επιβλήθηκε της Εθνικής με 90-75 στο πρώτο φιλικό αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το EuroBasket Women.

Μέχρι το 15ο λεπτό η Ελλάδα παρουσίασε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο, όμως στη συνέχεια η Τουρκία επέβαλε τον ρυθμό της φτάνοντας στην νίκη.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η Εθνική Γυναικών ανέβασε ρυθμούς, βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να χτίζει μια διαφορά και στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι μπροστά με 13-9.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβασε την ψαλίδα στο +17 (38-21 με τρίποντο της Τσινέκε 14’30’’), όμως από το σημείο εκείνο η Τουρκία έτρεξε ένα επιμέρους 27-5 με το σκορ να γίνεται 48-43.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου η Τουρκία έφτασε στο +12 (58-46, 24’) με ένα σερί 10-0. Η Ελλάδα μείωσε σε 58-52, αλλά η αντίπαλος με τρίποντα ξέφυγε εκ νέου κάνοντας το 67-54 (30’).

Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει, πλησίασε στο 71-63 (32’30’’) με την Τουρκία να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-75.

Η αποστολή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος μετά την Πόλη θα μεταβεί στο Μονς για δύο δυνατές αναμετρήσεις με το Βέλγιο και θα ακολουθήσουν τρία παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά: Στις 31 Μαΐου (12.00) με το Ισραήλ και το 2ο Τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη» (2-4/6) όπου θα πάρουν μέρος ακόμη η Ιταλία και η Κροατία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 48-46, 67-54, 90-75

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Σταμολάμπρου 7(1), Μποσγανά 11, Αλεξανδρή 2,, Παυλοπούλου 2, Καρακασίδου 2, Τσινέκε 17(2), Σωτηρίου 8(2), Σπανού 5, Χριστινάκη 5(1), Χαιριστανίδου 4, Φασούλα 10, Καρλάφτη 2.