Εθνική Γυναικών: Ήττα στην Πορτογαλία αλλά πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ! (pic, highlights)

Η Εθνική Γυναικών έχασε με 66-60 στην Πορτογαλία, αλλά κράτησε το +7 του α' γύρου και πήρε την πρόκριση για το Ευρωμπάσκετ

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε απόψε στην Πορτογαλία με 66-60 αλλά με …νύχια και με δόντια κράτησε το +7 της νίκης στη Ξάνθη και πανηγύρισε την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ που θα γίνει τον Ιούνιο σε Σλοβενία και Ισραήλ! Η Εθνική θα είναι παρούσα σε Ευρωμπάσκετ για 10η φορά στην ιστορία της!

Η Φασούλα εκπληκτική με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ. Δίπλα της η Χριστινάκη (13π., 7ρ.). Για την Πορτογαλία η Κορέια είχε 32π.

Η Εθνική ξεκινώντας με τις Παυλοπούλου, Σταμάτη, Χριστινάκη, Σπανού και Φασούλα, πήγε χέρι-χέρι με την Πορτογαλία στην α’ περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 13-9. Η άμυνα λειτούργησε καλά, επιθετικά όμως είχαμε πρόβλημα (2/12 σουτ), ενώ κάναμε και αρκετά λάθη (8).

H επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε και στη β’ περίοδο, με την Πορτογαλία να ξεφεύγει με 17-11. Η ελληνική ομάδα μπόρεσε ωστόσο να μειώσει σε 17-16 και με καλάθι της Φασούλα προσπέρασε με 17-18. Οι γηπεδούχες όμως με σπουδαία την Κορέια (18π. στο α’ μέρος), ξαναξέφυγαν με 27-20. Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη και πήγε στο +8 (30-22) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Φασούλα είχε για την Εθνική μας 11π. και 8ρ.

Με την έναρξη της επανάληψης, βρεθήκαμε πίσω και με 13 (35-22). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μείωσε σε 35-27 και σε 37-31. Η Πορτογαλία κράτησε ωστόσο τον έλεγχο (44-33). Με ένα 7-0 η Εθνική πλησίασε σε 44-40, για να κλείσει η γ’ περίοδος στο 46-40.

Ανεβάζοντας την απόδοσή της, η ελληνική ομάδα έριξε τη διαφορά στους τρεις (48-45) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Η Φασούλα έφερε το ματς στο καλάθι (50-48) και η ίδια με γκολ-φάουλ έκανε το 52-51. Πάλι η Μαριέλλα απ΄ τη γραμμή έβαλε μπροστά την Εθνική (52-53). Με τρίποντο της Σωτηρίου, προηγηθήκαμε με 54-56, αλλά η Πορτογαλία απάντησε για το 59-56 και στη συνέχεια έκανε το 62-56. Η Φασούλα απ΄ τη γραμμή μείωσε σε 62-58. Οι γηπεδούχες το 64-58 με την Κοστούρκοβα και η Φασούλα ξανά απ΄ τη γραμμή το 64-60. Η Πορτογαλία με βολές στα 16’’ το 66-60. H Παυλοπούλου αστόχησε αλλά οι γηπεδούχες δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν επίθεση και η πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ ήρθε!

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 30-22, 46-40, 66-60

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Βασκονσέλος): Σοέιρο 2, Ουμαμπάνο, Μαρτίνς 2, Βιάνα 6, Φερέιρα 3, Κορέια 32, Κοστούρκοβα 6, Φιλίπε 3, Σίλβα 10 (9ρ.), Ρομπάλο 2, Άλβες.

Ομαδικά στατιστικά: 13/47 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 13/19 βολές, 38 ριμπάουντ (20-18), 12 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Σταμολάμπρου 5, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου (7ασ.), Σωτηρίου 5, Σπανού 8 (9ρ.), Χριστινάκη 13 (7ρ.), Φασούλα 27 (12ρ.), Σταμάτη 2 (4ασ.).

Ομαδικά στατιστικά: 15/32 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 21/25 βολές, 44 ριμπάουντ (33-11), 16 ασίστ, 22 λάθη, 1 κλέψιμο, κανένα κόψιμο

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μ. Βρετανία συνέτριψε την Εσθονία με 100-45. Την Κυριακή για την τελευταία αγωνιστική παίζουμε στο Ταλίν με την Εσθονία.

Η βαθμολογία: Ελλάδα 9 (4-1), Πορτογαλία (3-2), Μ. Βρετανία 7 (2-3), Εσθονία 6 (1-4).