Eurobasket 2022: Σαν σε προπόνηση η Γαλλία 95-54 την Πολωνία (highlights)

Πανεύκολα η Γαλλία 95-54 την Πολωνία και πέρασε στον τελικό του Ευρωμπάσκετ

Πανεύκολα η Γαλλία νίκησε στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ 95-54 την Πολωνία και θα είναι παρούσα στον μεγάλο τελικό της Κυριακής. Οι Γάλλοι επιστρέφουν στον τελικό μετά τη διοργάνωση του 2013, όπου και είχαν πάρει το χρυσό μετάλλιο. Ο Γιαμπουσέλε (22π.) πρώτος σκόρερ των «μπλε» που δεν βρήκαν καμία αντίσταση από τους Πολωνούς.

Ο ημιτελικός ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Το …φτωχό 9-15 του α’ δεκαλέπτου φανερώνει του λόγου το αληθές. Οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό στη β’ περίοδο και κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Με δυνατή άμυνα παράλληλα, έκλεισαν τους διαδρόμους στους Πολωνούς και το τέλος του α’ ημιχρόνου βρήκε τους «μπλε» να προηγούνται με 34-18.

Με τις δυο ομάδες να επιστρέφουν στο παρκέ, περιμέναμε αντίδραση των Πολωνών, αλλά αυτή δεν ήρθε ποτέ. Οι Γάλλοι ήταν απόλυτα αφεντικά και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, εκτόξευσαν τη διαφορά. Στο 30’ η ομάδα του Κολέ ήταν μπροστά με 64-36!

Τυπικής διαδικασίας η συνέχεια, με το τελικό 95-54 να μαρτυρά την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 18-34, 36-64, 54-95

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλισιτς): Μπαλτσερόφσκι 5, Σελ 3 (4ρ.), Τζιέβα 5, Γκάρμπατζ 5, Κολέντα (3ασ.), Μίχαλακ 9, Ολέζνιτσακ 2, Πονίτκα 7, Σενκ 2 (3ασ.), Σλότερ 9, Σοκολόφσκι 2, Ζισκόφσκι 5.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 3, Φαλ 6 (10ρ., 5ασ.), Φουρνιέ 10 (4ασ.), Γκομπέρ 6 (6ρ.), Ερτέλ 7 (6ασ.), Λουβαβού-Καμπαρό 4, Μαλεντόν 3, Εμπαγιέ 8, Οκόμπο 10 (4ασ.), Πουαριέ 8, Ταρπέι 8, Γιαμπουσέλε 22.