Ισπανία - Λιθουανία 102-94: Επαγγελματίες νικητές (highlights)

Η τρομερή Ισπανία νίκησε τη Λιθουανία στην παράταση με 102-94, έχοντας για κορυφαίο τον Λορέντζο Μπράουν με 28 πόντους.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η επτάψυχη Ισπανία κατάφερε και πήρε τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά με 102-94. Παρά το γεγονός πως οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας και στο +8 (66-74) στο 34', στο τέλος η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε να γυρίσει το ματς.

Προηγήθηκε με 83-81 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά οι Λιθουανοί με αρκετή δόση τύχης έστειλαν το ματς στην παράταση (83-83). Στον έξτρα χρόνο, η παρέα του Ρούντι Φερνάντεθ είχε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, έβαλε μεγάλα σουτ, είχε σε καλή κατάσταση τον Λορέντζο Μπράουν, φτάνοντας στο τέλος στη μεγάλη νίκη-πρόκριση. Καθοριστικό και το γκολ-φάουλ που πέτυχε στα 19'' πριν το τέλος της παράτασης ο Βίλι Ερνανγκόμεθ, όταν και διαμόρφωσε το 100-94 στο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (κ.α.), 102-94

Iσπανία (Σκαριόλο): Μπριζουέλα 5, Μπράουν 28 (8ασ), Ντίαθ 8, Φερνάντεθ 13, Χάιμε, Γκαρούμπα 8, Βίλι 21 (8ρ), Χουάντσο (13π, 4ρ), Λόπεζ 4, Μπραντίλα 2, Σάιθ

Λιθουανία (Μάκσιβιτις): Μπραζντέικις 17, Μπουτκεβίτσιους 3, Έτσοδας, Γιεντράιτις, Γκριγκόνις 8, Γιοκουμπάιτις 13, Κουζμίνσκας 18, Λεκαβίτσιους 15, Σαμπόνις 15, Βαλαντσιούνας 5