Βοσνία - Γαλλία 68-81: Εύκολα στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «τρικολόρ» (highlights)

Η Γαλλία κέρδισε τη Βοσνία Ερζεγοβίνη με 81-68, κάνοντας το 3-1 στον Β' όμιλο.

Το 3-1 στον Β' Όμιλο πανηγύρισε η Γαλλία, επικρατώντας της Βοσνίας με 81-68. Ταυτόχρονα, οι Γάλλοι έκαναν... δώρο στην Λιθουανία, η οποία κινδύνευε να μείνει εκτός της φάσης των «16».

Η Βοσνία πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, ενώ στην τρίτη περίοδο πήρε ακόμα και το προβάδισμα με +8. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Γάλλοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο, πάτησαν το γκάζι και πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Γάλλους ήταν ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ερτέλ και Φουρνιέ με 14 πόντους. Για τους Βόσνιους οι Νούρκιτς και Χαλίλοβιτς είχαν από 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 34-34, 50-42, 68-81

ΒΟΣΝΙΑ (Μπεκίρ): Άτιτς 10 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκέγκιτς, Χαλίλοβιτς 14 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμένιας 3, Λάζιτς, Μούσα 14 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Νούρκιτς 14 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ρόμπερσον 13 (3/8 τρίποντα), Βράμπατς.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 3 (1), Φαλ 4, Φουρνιέ 14 (2/9 τρίποντα), Γκομπέρ 11 (5/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ερτέλ 14 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λουαού - Καμπαρό (0/4 σουτ), Οκόμπο 4, Πουαριέ 9 (7 ριμπάουντ), Τάρπεϊ 7 (1), Γιαμπουσέλε 15 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα).