Ολλανδία – Πολωνία 69-75: «Μάδησε» τις τουλίπες! (highlights)

Η Πολωνία… πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε με 75-69 της Ολλανδίας παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurobasket

Η Πολωνία άφησε το… καλύτερο για το τέλος, καθώς επικράτησε με 75-69 της Ολλανδίας για την 4η αγωνιστική του Eurobasket και παρέμεινε στο γκρουπ των ομάδων που παλεύουν για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «οράνιε» είχαν καταφέρει να «εγκλωβίσουν» τους αντιπάλους τους με την πολύ καλή τους άμυνα για τριάντα λεπτά και με τον Κλουφ είχαν βρει το δρόμο για το καλάθι παίρνοντας προβάδισμα με 55-48.

Όμως οι Πολωνοί αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο με τους Σοκολόφσκι και Μπαλτσερόφσκι να κάνουν καλή εμφάνιση, με επιμέρους σκορ 12-1 και στο τέλος εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των αντιπάλων τους να σκοράρουν από την περιφέρεια.

Έτσι επικράτησαν με το τελικό 75-69 και παραμένουν στη δεύτερη θέση του ομίλου.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-32, 55-48, 69-75

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπουσκάλια): Ντε Γιονγκ 8 (2), Έντουαρντς 1, Φράνκε 13 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Χάρμς 2, Κεράζι 4, Κλουφ 26 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Κοκ 4, ντε Βρις 2, Γουίλιαμς 9 (3)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόβσκι 16 (8/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσελ 2, Τζιέβα 3 (1), Γκάρμπατς 10 (3/4 τρίποντα), Μίχαλακ 5, Ολένιτσακ 2, Πονίτκα 5 (2/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σενκ, Σλότερ 6 (2/8 σουτ), Σοκολόβσκι 24 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζισκόβσκι 2