Εσθονία - Ουκρανία 73-74: Πήραν τη νίκη στο τέλος (highlights)

Για 39 λεπτά η Ουκρανία ήταν πίσω στο σκορ από την Εσθονία, αλλά στο τέλος με υπομονή έφτασαν στη νίκη (73-74) με ανατροπή.

Η Εσθονία έλεγχε το παιχνίδι για περίπου 39 λεπτά. Είχε το προβάδισμα, έβαζε τα σουτ που έπρεπε, αλλά οι μαχητικοί Ουκρανοί στο τέλος έφεραν τα πάνω-κάτω. Στο 29' οι Εσθονοί προηγήθηκαν με 57-50, έδειχναν να ελέγχουν το ματς, αλλά στο τέλος η Ουκρανία ήταν αυτή που πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Το τρίποντο του Σβιάτοσλαβ Μίχαϊλιουκ αλλοιώθηκε από εσθονικά χέρια, αλλά ο Ίλια Σιντόφορ τρύπωσε στη ρακέτα, πήρε την μπάλα και με λέι απ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του αγώνα. Στο τέλος οι Εσθονοί προσπάθησαν με σουτ να πάρουν τη νίκη, αλλά η μπάλα δεν έφτασε καν στη στεφάνη. Oι Ουκρανοί έκαναν το 2-0 στον όμιλο της Εθνικής και πλέον ελπίζουν σε πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 35-33, 61-58, 73-74.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Τόιγιαλα): Ντόρμπεκ, Ντρελ 10 (2), Γιόεσαρ 5 (1), Κίτσινγκ 9 (1), Κότσαρ 17 (7/14 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Κρίσα 9 (2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουλαμάε 11 (1), Ραϊέστε 9 (1), Σοκ 2, Τας 1, Βένε.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπρόφ, Ερούν 12 (4 ριμπάουντ), Λεν 7 (4 ριμπάουντ), Λουκάσοφ, Μίχαϊλιουκ 18 (2/5 τρίποντα), Πούστοβι, Σάνον 10, Σιντόροφ 11 (1), Τκατσένκο 10 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζότοφ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Εσθονίας: 15/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 19/22 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ουκρανίας: 23/33 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 13/20 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.