Eurobasket 2022: Το Βέλγιο «σόκαρε» (79-76) τη Γεωργία (highlights)

Το Βέλγιο νίκησε στην παράταση 79-76 τη Γεωργία του Ζούρου

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι για τον Α’ Όμιλο στην Τιφλίδα, το Βέλγιο έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας στην παράταση 79-76 την οικοδέσποινα Γεωργία του Ηλία Ζούρου.

Ο Ταμπού με τρίποντο στο τέλος της παράτασης χάρισε τη νίκη στους Βέλγους! Στην εκπνοή δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει ο Σανάντζε.

Οι Γεωργιανοί βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να στείλουν το ματς στην έξτρα περίοδο. Εκεί όμως οι Βέλγοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και πήραν αυτή τη σπουδαία νίκη.

Ταμπού και Εμβεμά πρώτοι σκόρερ του Βελγίου, ενώ για τη Γεωργία κορυφαίοι οι Μαμουκελασβίλι και Μακ Φάντεν.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70 (κ.α.), 79-76.

ΒΕΛΓΙΟ (Τζέρτζια): Λεκόμ 10 (5ασ.), Εμβεμά 14, Ταμπού 14, Ζιλέ 6, Ντε Ζέεβ 8, Τούμπα 1, Βάνγουϊν 6, Λιμπέρ, Μπακό 11 (6ρ.), Ομπάσοχαν 9 (6κλ.).

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 5, Μαμουκελασβίλι 18 (13ρ.), Γιντσαράντζε 4, Μπουριανάντζε 6, Τσιντσάντζε 3, Σερμαντίνι 4, Σανάντζε 5, Μακ Φάντεν 17 (6ασ.), Μπεκαούρι, Μπιτάντζε 14 (9ρ.).