Ισπανία - Ελλάδα 74-50: Το πάλεψε για ένα ημίχρονο η Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική προσπάθησε, αλλά η Ισπανία επιβλήθηκε με 74-50. Για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα θα παλέψει η Ελλάδα στις θέσεις 5-8 στο Eurobasket U16.

Ο προημιτελικός του EuroBasket Γυναικών U16 ήταν εξαρχής δύσκολη υπόθεση για την Εθνική Κορασίδων κόντρα στην ισχυρή Ισπανία.

Ωστόσο, η Ελλάδα το πάλεψε για ένα ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο, με στο σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα, η Ισπανία έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (15-9). Στο δεύτερο η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση, σκοράροντας 20 πόντους, και έφερε έτσι το ματς στον πόντο (30-29 στο 20'), ενώ στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα (30-3 στο 22').

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, επήλθε καθίζηση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο έμεινε από δυνάμεις την ώρα που η αντίπαλός της πραγματοποίησε ένα επιθετικό ξέσπασμα.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Ισπανία βρέθηκε στο +14, ενώ το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την αντίπαλο της Εθνικής να παίρνει τη νίκη με 74-50.

Πλέον η Ελλάδα θα αγωνιστεί για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις 5-8 του EuroBasket U16 και θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Κροατία - Βέλγιο στις 26/8 (18:15).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 30-29, 52-38, 74-50.

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Αρσενιάδου, Φελούρη 5, Σιουμουρέκη 3 (1), Τσινασλανίδου, Ζιάκα 2 (4 ασίστ), Χατήρα 11 (4/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χωλοπούλου 8 (2), Γιαπίτζογλου, Καλογήρου 5, Παρασκευοπούλου 8 (4/6 δίποντα), Στολίγκα 8 (2), Σύρπα

Ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 13/39 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 3/4 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 14 ασίστ, 22 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες.