Ελλάδα – Γερμανία 67-74: Στη 12η θέση οι Έφηβοι

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων γνώρισε την ήττα με σκορ 74-67 από τη Γερμανία σε αγώνα κατάταξης και τερμάτισε στην 12η θέση του Eurobasket U 18 που διεξάγεται στη Σμύρνη

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων τερμάτισε στην 12η θέση του Eurobasket U18 που διεξάγεται στην Τουρκία γνωρίζοντας την ήττα με 74-67 από την Γερμανία σε αγώνα κατάταξης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για την εθνική ομάδα, η οποία ήταν απελπιστικά άστοχη από την περιφέρεια (3/11 τριπ.), την ώρα που οι Γερμανοί με σωστό πλάνο, υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας πήραν προβάδισμα με 32-15 στο 12’.

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν στην συνέχεια παρά τις προσπάθειες των διεθνών, που βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους (44-29) στο ημίχρονο.

Η εικόνα των διεθνών μας έγινε σαφώς καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, ειδικά στην άμυνα και η Ελλάδα με επιμέρους σκορ 3-17 μείωσε στο 27’ σε 47- 46.

Η αντεπίθεση όμως δεν είχε διάρκεια, καθώς οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν τους Μπιλάλη και Ζούγρη που είχαν κάνει μεγάλη «ζημιά» και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 74-67 κατακτώντας την 11η θέση.
Τα δεκάλεπτα: 28-15, 44-29, 54-48, 74-67

ΕΛΛΑΔΑ (Καντζούρης): Μπιλάλης 13 (1), Δήμου 9 (3), Λαγός 4, Σπρίντζιος 2, Ζούγρης 10, Ευσταθίου 4, Καλατζής 5 (1), Καλλιοντζής 4, Κωνσταντινίδης 2, Κορκόντζελος 10 (2), Πλώτας 4