Ελλάδα – Β. Μακεδονία 77 - 61: «Ξέσπασε» και… ξεμπέρδεψε!

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων κέρδισε με 77-61 τη Βόρειο Μακεδονία ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στην τελευταία περίοδο του αγώνα και παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία του Eurobasket U18

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων… πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο, κέρδισε με 77-61 τη Βόρειο Μακεδονία και θα παίξει για τις θέσεις 9-12 έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία.

Το καλό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας (8-16 στο 6’20’’, 10-18 στο 7’40’’), δεν αποθάρρυνε τους αντιπάλους της.

Εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα και λάθη των Ελλήνων παικτών οι Βορειομακεδόνες μείωσαν (22-23, 11’), ισοφάρισαν (27-27, 14’50’’) και προσπέρασαν (37-36, 19’).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Ελλάδα να έχει την υπεροχή, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο χρειάστηκε να… πατήσει το γκάζι για να δώσει διψήφια τιμή στη διαφορά με το 52-54 (30’20’’) να γίνεται 56-74 (38′) από τον Βαγγέλη Ζούγρη, πριν ο αγώνας ολοκληρωθεί με το τελικό 61-77.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 50-54, 61-77

ΕΛΛΑΔΑ (Καντζούρης): Μπιλάλης, Ευσταθίου 5 (1), Καλατζής 5 (1), Κωνσταντινίδης 5 (1), Σπρίντζιος, Δήμου, Καλλιοντζής 2, Κορκόντζελος 18, Λαγός 15 (1), Πλώτας 9 (3), Ζούγρης 18 (11ρ.)