Εθνική Κορασίδων: Νέα νίκη επί της Βουλγαρίας

Η Εθνική Κορασίδων ζευγάρωσε τις νίκες της κόντρα στη Βουλγαρία

Διπλασίασε τις νίκες της στα φιλικά με τη Βουλγαρία η Εθνική Κορασίδων επικρατώντας στην Αρναία με 68-48 της αντιπάλου της στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί 19-27 Αυγούστου στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων αύριο στις 10 το πρωί στο τρίτο και τελευταίο μεταξύ τους φιλικό.

Η Εθνική Κορασίδων μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε 12-4 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό ξεφεύγοντας μάλιστα με 31-18 (18′) έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση.

Η Εθνική Κορασίδων διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια της Βουλγαρίας να πλησιάσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι νεαρές διεθνείς ανέβασαν ρυθμό, διεύρυναν την διαφορά (62-44, 35′) για να φτάσουν στην νίκη με 68-48.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Λουλουδιάδης
Δεκάλεπτα: 18-10, 33-24, 51-44, 68-48

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου 15(3), Αρσενιάδου 10, Χωλοπούλου 4, Χατήρα 2, Φελούρη 4, Στολίγκα 7(1), Τσινασλανίδου 7, Σιουμουρέκη 4, Σύρρα 8, Ζιάκα, Καλογήρου 3, Τόγια 4.