Εθνική Νέων Ανδρών: Νίκη κόντρα στην Πολωνία με 82-67

Για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού U20 η Εθνική Νέων νίκησε 82-67 την Πολωνία

Η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε της Πολωνίας 82-67 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Έχοντας πλέον εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (23/7) τον νικητή του αποψινού αγώνα ανάμεσα σε Σλοβενία και Ουκρανία, στην πρώτη αναμέτρηση για τις θέσεις κατάταξης 9-12.

Το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά μπήκε με συγκέντρωση στον αγώνα και προηγήθηκε γρήγορα με 10-4. Τανούλης με 12 και Νετζήπογλου με 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο οδήγησαν την ελληνική ομάδα σε διψήφια διαφορά, 25-15. Η πολύ καλή άμυνα, που απέφερε 10 κλεψίματα στο πρώτο μέρος οδηγώντας τους αντιπάλους σε 15 λάθη, αλλά και οι λύσεις στο σκοράρισμα από τον Μαντζούκα έφεραν την Εθνική Νέων Ανδρών μέχρι και στο +17, 45-28.

Οι Πολωνοί με ένα σερί 10-0 μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου πλησίασαν στους επτά (45-38) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο -6, 57-51, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία της ελληνικής ομάδας. Η αντεπίθεση της Πολωνίας την έφερε σε απόσταση βολής, 61-59, 6:24 πριν το τέλος, αλλά η Εθνική Νέων Ανδρών αντέδρασε με ένα 9-0 φτάνοντας στο 70-59, με 4:31 να απομένουν. Η ελληνική ομάδα αποσπάστηκε κι άλλο, 77-63, δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη εξασφαλίζοντας τη νίκη με τελικό σκορ 82-67.

Διαιτητές: Ροντρίγκεθ (Ισπανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Βαρτάνοφ (Γεωργία)

Δεκάλεπτα: 25-15, 45-32, 57-51, 82-67

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαΐδης 3, Κολοβέρος 4 (4 ριμπ.), Βησσαρίου 3, Οικονομόπουλος 6, Φίλλιος 3, Κουρουπάκης 2, Νετζήπογλου 18 (7 ριμπ., 5 ασ.), Τανούλης 24 (10 ριμπ., 4 ασ. 4 κλεψ.), Μαντζούκας 19 (4 ριμπ. 4 κλεψ.)