Ο Αρσενόπουλος πρωταγωνιστής στη νίκη επί της Κροατίας (vid)

H εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων, πήρε τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, επικρατώντας με 76-67 επί της Κροατίας.

Eurokinissi

Το «σύνολο» του Γιώργου Βλασόπουλου μπήκε «φουριόζο» στο πρώτο μέρος και βρέθηκε να κερδίζει με 17 πόντους διαφορά τους Κροάτες στο ημίχρονο. Η ομάδα του Αντζούλοβιτς εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένη στην επανάληψη, αλλά οι Έλληνες παίκτες δεν «λύγισαν», με την εθνική μας να παίρνει εν τέλει το ροζ φύλλο του αγώνα. Κορυφαίος για τους «γαλανόλευκους» ήταν ο Νίκος Αρσενόπουλος του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα.

Με αυτή τη νίκη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην α' φάση της διοργάνωσης (με 2 νίκες και μία ήττα) και μέσα στη μέρα θα μάθει τον αντίπαλο του στον επόμενο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

ΚΡΟΑΤΙΑ (Αντζούλοβιτς): Ερσλαν 10, Μάντσερ 13 (3), Παλοκάι 6, Ρούντζιτς 2, Βούιτσιτς 15 (3), Τσουμπρίλο 3 (1), Γιάνκοβιτς, Πλάνινιτς 7, Σάμανιτς 11
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 16 (2), Γάργαλης 4, Ρογκαβόπουλος 13 (1), Σανδραμάνης 10, Τσουμάνης 11, Χατζηδάκης 2, Χουγκάζ 6, Κουρτίδης 10 (2), Τσιρογιάννης 2, Βουλγαρόπουλος 2.