Συντριβή για την Εθνική Νέων από το Ισραήλ

Η Εθνική Νέων γνώρισε βαριά ήττα από το Ισραήλ με 106-84 και θα αγωνιστεί κόντρα στην Ιταλία για την φάση των ''16''.

Η εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στο Ισραήλ για την πρώτη φάση του Eυρωπαϊκού Πρωταθλήματος νέων ανδρών.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν πολλά κενά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να χτίσουν μία μεγάλη διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το σύνολο του Μπεϊτ Χαλαχμί εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη της ''γαλανόλευκης'' και με ποσοστό ευστοχίας 63,9% ξέφυγε με 63-29 ένα λεπτό πριν από την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε λύσεις στην επίθεση ενώ δεν μπορούσε να σταματήσει τον αντίπαλο κάτω από την ρακέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική μας ομάδα προσπάθησε να μειώσει και να μπει και πάλι στην διεκδίκηση αλλά οι Ισραηλινοί κράτησαν το προβάδισμα τους παίρνοντας την νίκη που στέλνει την Ελλάδα πάνω στην πανίσχυρη Ιταλία για την φάση των ''16''.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 63-30, 83-57, 106-84.

Ισραήλ (Μπεϊτ Χαλαμί): Αβντίγια 20, Αβίβι, Φλάισερ 5, Κράβιτς 2, Σάμπατ 6, Αντάμ, Μπένι 19, Μπρίσκερ 6, Χαχασβίλι, Μόσκοβιτς 10, Ρούινα 19, Ζούσμαν 19

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης 6, Καμπουρίδης, Λούντζης 18, Μωραϊτης 16, Πιλάβιος, Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης Π. 19, Καλαϊτζάκης Γ. 13, Καμπερίδης 3, Κουρέπης 2, Παπαδάκης 3, Τάταρης