Εθνική Νεανίδων: Φυσιολογική ήττα από την Ισπανία (69-38)

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε από την ανώτερη Ισπανία με 69-38 στο European Challenger

H Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε από την Ισπανία με 69-38 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του European Challenger και βρίσκεται πλέον στο 1-3. Αύριο στις 18.00 θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ. Στις 15.00 θα γίνει ο αγώνας Ισπανία – Γαλλία, ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες του τουρνουά.

H ελληνική ομάδα έδειξε μαχητικότητα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια ως το 14-15 (9’) το οποίο διαμόρφωσε η Άννα Μαρία Πρίφτη. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που έδωσαν οι διαιτητές ήταν σημείο κλειδί στον αγώνα. Η Ελλάδα έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για έξι λεπτά και οι Ισπανίδες έφτασαν στο 24-15 (15’45’’). Η διαφορά έφτασε στο +15 (37-22) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στο +20 (42-22) με την επιστροφή στο παιχνίδι.

Η Ελλάδα προσπάθησε, μείωσε (44-28, 24’50’’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Ισπανία να φτάνει και πάλι στο +20 (48-28, 26’30’’). Η Πέρεθ έγραψε το 59-30 (32’40’’) και η Ισπανία έφτασε στη νίκη με το τελικό 69-38.

Διαιτητές: Μεστρ (Γαλλία), Ναγκόρνιι (Ουκρανία), Ζιτλούκιν (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-22, 51-30, 69-38

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Αλεξιά 2, Δαμουλάκη 4, Κελεμένη, Παπαδάκη, Τσαγκαροπούλου, Μπαξεβάνου 4, Δασκουλίδου 9, Δροσούνη, Γρηγοροπούλου 6, Λέρη 4, Πολυμένη 8, Πρίφτη 1.

*Η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στην δυνατότερη Ισπανία. Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιάννης Γερεουδάκης, μίλησε για τη σημερινή ήττα, αλλά και για τον αυριανό αγώνα με το Ισραήλ, οριοθετώντας το στόχο της ελληνικής ομάδας: «Για εμάς συνεχίζει η προσπάθεια να κερδίσουμε εμπειρίες. Ειδικά κάποια από τα παιδιά που είναι του 2004. Αντέξαμε στο πρώτο ημίχρονο, μείναμε στο πλάνο μας, αλλά η κούραση και τα φάουλ μας οδήγησαν σε εύκολα λάθη και δεχθήκαμε πολλούς αιφνιδιασμούς. Αύριο, στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά αντιμετωπίζουμε το Ισραήλ. Θα θέλαμε να κλείσουμε το τουρνουά με μια θετική εικόνα και μια νίκη, ειδικά για τη γενιά του 2003, που κλείνουν με αυτόν τον αγώνα τη θητεία τους στη Νεανίδων. Μια νίκη είναι το ζητούμενο για εμάς και θα παλέψουμε γι’ αυτό».

*Στα άλλα ματς είχαμε: Γαλλία - Πολωνία 83-36, Σλοβακία - Ισραήλ 64-76. Η βαθμολογία: Γαλλία, Ισπανία 8, Πολωνία 6, Ισραήλ, Ελλάδα 5, Σλοβακία 4.

*Το πρόγραμμα της Κυριακής: 15.00 Γαλλία - Ισπανία, 18.00 Ισραήλ - Ελλάδα, 21.00 Πολωνία - Σλοβακία.