Πρώτη νίκη για τη Βόρεια Μακεδονία στα «παράθυρα»

Η Βόρεια Μακεδονία πήρε το ροζ φύλλο για πρώτη φορά μετά από πέντε ματς κερδίζοντας την Ιταλία με 87-78 και έμεινε στο παιχνίδι της πρόκρισης στο Ευρωμπάσκετ 2022

Την πρώτη της νίκη μετά από πέντε παιχνίδια στα προκριματικά πανηγύρισε η Βόρεια Μακεδονία, επικρατώντας με σκορ 87-78 της Ιταλίας και είναι ακόμη «ζωντανή» στην προσπάθεια για την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ του 2022.

Η καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος έδωσε το ροζ φύλλο στη γειτονική χώρα, η οποία πλέον κοιτάει τον «τελικό» με την Εσθονία αύριο (22/2), σε μια κρίσιμη αναμέτρηση, που θα δώσει το τελευταίο εισιτήριο από τον δεύτερο όμιλο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντιμιτρίεβιτς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά στην τελευταία περίοδο τραυματίστηκε και δεν αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά.

Από την «σκουάντρα ατζούρα», που ολοκλήρωσε την παρουσία της στα «παράθυρα» με ρεκόρ 4-2, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπίσου με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 41-52, 67-65, 87-78