Aφύπνιση Ολυμπιακού για πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός, έπαιξε γρήγορο, επιθετικό και ομαδικό (31 ασίστ) μπάσκετ και έκανε το 1-0 επί του Προμηθέα με 108-71. Ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς με 5/5 τρίποντα και 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις σοβαρές εμφανίσεις στο ΣΕΦ, κυριάρχησε στην αναμέτρηση, δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Πάτρας και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs, επικρατώντας με το επιβλητικό 108-71 κόντρα στον Προμηθέα. Το δεύτερο ματς θα διεξαχθεί το Σάββατο (26/5, 19:30).

O Oλυμπιακός έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό, έπαιξε γρήγορο μπάσκετ, σκοράροντας 25 πόντους στον αιφνιδιασμό, λειτουργώντας ομαδικά στην επίθεση, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 31 ασίστ. Οι Πειραιώτες έβαλαν και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, μετρώντας 54% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (13/24), πίεσαν στην άμυνα τον Προμηθέα (12 κλεψίματα), παίρνοντας παράλληλα και την μάχη στα ριμπάουντ (37-29).

Πρώτος σκόρερ των "ερυθρολεύκων" στην αναμέτρηση ήταν ο "καυτός" Στρέλνιεκς, ο οποίος τέλειωσε το ματς έχοντας 18 πόντους, μη χάνοντας σουτ από την περιφέρεια (5/5 τρίποντα). Ήταν πολύτιμη η συνεισφορά του Παπαπέτρου κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (13 πόντοι), βοήθησε σε όλους τους τομείς ο δραστήριος Παπανικολάου (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), άρχισε να βρίσκει ρυθμό στο σκοράρισμα ο Πρίντεζης (13 πόντοι, 5/9 δίποντα), έδωσε λύσεις ο Μάντζαρης σε σκορ και δημιουργία (10 πόντοι, 5 ασίστ), όπως και ο Σπανούλης (9 πόντοι, 6 ασίστ), ενώ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Μιλουτίνοβ (7 πόντοι σε 9 λεπτά). Στο τέλος της αναμέτρησης, οι περίπου 1.500 φίλοι του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, ζήτησαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Γουίλτζερ και Μπόγρη, με τους Πειραιώτες να λειτουργούν γρήγορα στις κατοχές τους παίρνοντας το προβάδισμα με 7-2 στο 3’. Ο Φαγιέ με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (7-7), ενώ στη συνέχεια ο Σαλούστρος με νέο σουτ από την περιφέρεια έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα (9-10) στο 6’. Η απάντηση ήταν άμεση με το μακρινό σουτ του Γουίλτζερ (12-10), με τον Μακλίν και Μάντζαρη να έχουν πάρει θέση στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι τέλειωναν τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, παίζοντας μπάσκετ με αυτοπεποίθηση, αλλά ακολούθως πήρε μπρος ο Παπαπέτρου, ο οποίος με σερί πόντους, συν το κάρφωμα του Μακλίν, διαμόρφωσαν το 20-14 στο σκορ στο 9’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22-14.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακλίν, έχοντας την διάθεση να πιέσει περισσότερο στην άμυνα. Οι Πειραιώτες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Παπανικολάου εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (28-15) στο 13’. Στο 16’ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Μιλουτίνοβ, ο οποίος και πέρασε στο παρκέ, δίνοντας γρήγορα ασίστ στον Πρίντεζη φέρνοντας την διαφορά στο +15 (36-21) στο 16’. Οι γηπεδούχοι έδειξαν την διάθεση να πατήσουν… γκάζι και να χτίσουν διαφορά στο σκορ, φτάνοντας στο +21 (42-21) στο 19’, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περάσει… χειροπέδες στους φιλοξενούμενους, με το πρώτο ημίχρονο να τους βρίσκει να προηγούνται με σκορ 45-23, έχοντας μοιράσει 12 ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 55-29 στο 23’. Ο Προμηθέας άρχισε να βάζει και πάλι σουτ, με τον Πράθερ να έχει μπει «ζεστός» στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας με τρίποντο σε 59-37. Ο ρυθμός στη συνέχεια άνοιξε, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, τρέχοντας σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Σπανούλη να ξαναφέρνει τους γηπεδούχους στο +26 (67-41) στο 27’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται με 75-54.

Στην τελευταία περίοδο, οι Στρέλνιεκς και Μάντζαρης έφεραν τον Ολυμπιακό στο +29 (83-54), με τους Πειραιώτες να μην χαλαρώνουν από την διαφορά στο σκορ. Ο Λετονός γκαρντ άρχισε να βάζει μεγάλα σουτ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +32 (86-54) στο 33’, ενώ στη συνέχεια η μπάλα πέρασε μέσα στην ρακέτα και στον Μιλουτίνοβ, ο οποίος και διαμόρφωσε το 91-60. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι, έπαιζαν γρήγορο μπάσκετ και δεν δυσκολεύτηκαν να ξεπεράσουν τους 100 πόντους με το τρίποντο του Στρέλνιεκς. Στο τέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη επικρατώντας με το επιβλητικό σκορ 108-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-23, 75-54, 108-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 9 (6 ασίστ), Ρόμπερτς 8 (1), Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 8, Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς 18 (5/5 τρίποντα), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντζαρης 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (6 ασίστ), Φαγιέ 16 (2), Σαλούστρος 3 (1), Πράδερ 16 (4), Έλις 4, Λίποβι 3 , Τουντζιαράκης 4 (1), Σκούφης, Γερομιχαλός 8, Δημάκος 10 (2), Χολ 2 , Μαντζούκας 3

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 29/42 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 11/12 βολές, 29-8 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 14/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 17-12 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.