O Στρέλνιεκς πήρε το όπλο του και "σκότωσε" την Κύμη

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κύμη με σκορ 67-88 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, έχοντας για πρωταγωνιστή τον "εκτελεστή" Γιάνις Στρέλνιεκς (16π, 4/4τρ).

Ύστερα από το κακό δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ, φτάνοντας στο σημείο να κοντεύει να χάσει από την Κύμη στην έδρα του, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις σοβαρές εμφανίσεις. Οι Πειραιώτες νίκησαν στην Χαλκίδα με σκορ 67-88 , "σκούπισαν" την Κύμη με 2-0 και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή στην αναμέτρηση τον "καυτό" Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πήρε το... όπλο του, βάζοντας μεγάλα σουτ. Ο Λετονός γκαρντ βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση έχοντας 16 πόντους με 4/4 τρίποντα (συν 2/4 δίποντα), ενώ προσέφερε και 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν τόσο ο Βαγγέλης Μάντζαρης (12 πόντοι, 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), όσο και ο Τζαμέλ Μακλίν (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ξεκουράζει τους Βασίλη Σπανούλη (17 λεπτά, 5 ασίστ) και Γιώργο Πρίντεζη (14 λεπτά).

Οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ έχοντας θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (26/10), βελτιώθηκαν στην άμυνα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να βάζουν και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (12/31-38%). Από την Κύμη ξεχώρισε ο ΜακΦάντεν με 15 πόντους και 5 ασίστ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπανικολάου, Γουίλτζερ και Μπόγρη. Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με το έμμεσο τρίποντο του Παπανικολάου στο 7' προηγήθηκαν με +8 (7-15) στο 7'. Ο Ρόμπερτς στη συνέχεια έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (7-18), με το 13-21 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το 21-27, αλλά η Κύμη στη συνέχεια αντέδρασε, μειώνοντας με τον ΜακΦάντεν σε 28-29 στο 16'.Ο Μάντζαρης με τρίποντο στη συνέχεια "έγραψε" το 30-38, με τΟ 37-40 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Στρέλνιεκς να είναι ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 9 πόντους, έχοντας ευστοχήσει σε τρία τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στην άμυνα, κράτησε στους 12 πόντους την Κύμη και πήρε... φωτιά από την περιφέρεια. Μπορεί ο Γλυνιαδάκης να μείωσε σε 46-48 στο 26΄, αλλά ακολούθως οι Γουίλτζερ, Στρέλνιεκς και Μάντζαρης ευστόχησαν από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +13 (46-59) στο 28'.Ο εξαιρετικός Στρέλνιεκς έφερε τους Πειραιώτες και στο +16 (47-63), με το 49-63 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην αναμέτρηση, κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ Ο Μακλίν εκτόξευσε την διαφορά στο +21 (49-70), με το παιχνίδι στη συνέχεια να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μπόγρης διαμόφρωσε 50-75 στο σκορ στο 34', με τους Πειραιώτες στο τέλος να φτάνουν στη νίκη-πρόκριση με σκορ 67-88

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-40, 49-63, 67-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (5 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης 7 (9 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 12 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (1), Τολιόπουλος 33 (1) Παπαπέτρου 8, Στρέλνιεκς 16 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 14 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), ΜακΓκι 13 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 15 (2), Σμιθ 13 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 8, Βίλιαμσον, Μαργέλης 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 21/39 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 10/16 βολές, 27-15 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 16/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/27 βολές, 24-16ριμπάουντ, 11 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες.