O ΠΑΟΚ έχει πάρει τον αέρα της ΑΕΚ

Ο Δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 78-74 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 78-74 στο Παλατάκι και με νίκη το ερχόμενο Σάββατο στο ΟΑΚΑ θα προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ με τους Γκος και Πέτεγουεϊ να είναι οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι οποίοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο πρώτο ημίχρονο αλλά αντέδρασαν στην επανάληψη.

Για την Ένωση οι Τζέιμς και Λαρετζάκης ήταν οι πολυτιμότεροι χωρίς ωστόσο να αποτρέψουν την ήττα για την ομάδα τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 10-0 ξέφυγε με διψήφια διαφορά τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Αχίλλειος πτέρνα για τους κιτρινόμαυρους ήταν τα κακά ποσοστά στα τρίποντα (7/26) τα οποία αποδείχθηκαν μοιραία για την επιστροφή τους στην διεκδίκηση του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.