Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Κολοσσού

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 96-65 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελιών της Basket League

Με κορυφαίο τον Νίκο Παππά (16 π.) οι πράσινοι επιβλήθηκαν εύκολα του Κολοσσού και απέχουν μία νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας καλή άμυνα εγκλώβισαν τους φιλοξενούμενους και εκμεταλλευόμενοι το ανοικτό γήπεδο ανέβασαν την διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Τσάβι Πασκουάλ εκμεταλλευόμενος την διαφορά προχώρησε σε ροτέϊσον με τους Νίκο Παππά και Ντίνο Μήτογλου να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους σαράντα πόντους με τους Κέι Σι Ρίβερς και Λεκαβίτσιους να αναλαμβάνουν τις επιθέσεις των πρασίνων.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με την σειρά να μεταφέρεται στην Ρόδο για το δεύτερο παιχνίδι(19/5).

Τα Δεκάλεπτα: 24-12, 51-23, 80-39, 96-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, Γκιστ 2, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 17'52''), Αντετοκούνμπο 9, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παππάς 16 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 12 (6/7 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ 6 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 4 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 10 (1), Ράιτ 7 (6 ριμπάουντ), Ουέαρ 5, Σχίζας, Γεωργαλλής, Μπιλλής 10 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 12 (2), Γιανγκ 7.