Κέρδισε και βλέπει πλέι οφ ο Άρης

Ο Άρη πήρε εύκολη και δίκαιη νίκη επί του Ρεθύμνου με σκορ 70-52 και πλέον αν κερδίσει στη Ρόδο τον Κολοσσό την Κυριακή (13/05) θα μπει στα πλέι οφ ως όγδοος.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο το περιφερειακό σουτ και τον Γιαννόπουλο πρωταγωνιστή προηγήθηκε με 9-19 λίγο πριν κλείσει η περίοδος στο 11-19.

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στο δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου και όταν βρήκε ρυθμό ο Μποχωρίδης τα πάντα απλοποιήθηκαν. Οι κίτρινοι έκαναν σερί 15-0 και το 19-25 στο 14’ έγινε 34-25 στο 19’, ωστόσο οι Κρητικοί βρήκαν πέντε πόντους από τον Χίκι και μείωσαν στο ημίχρονο σε 34-30.

Οι κίτρινοι επέβαλλαν την κυριαρχία τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή άμυνα, αλληλοκαλύψεις και σωστές επιλογές επιθετικά που είχε ως αποτέλεσμα να βγουν εύκολα καλάθια και όμορφες φάσεις οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49-38 στο 28’ και έκλεισαν την περίοδο στο +12 (53-41).

Τα πάντα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν οι κίτρινοι με σερί 5-0 έφτασαν στο +17 (58-41) και έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη, μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Παλέ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 11 (7ρ.), Μποχωρίδης 12 (6ρ., 5ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης, Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 7 (2ασ.), Τσαϊρέλης 10 (4ρ., 2ασ.), Χρηστίδης 2, Μούρτος 9 (3ρ., 3ασ.), Αθηναίου 2, Προύιτ 9 (6ρ., 3ασ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 10 (2), Χίκι 5 (1), Κώττας 2, Ντεσίλντς 7 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκούντγουϊν 12 (11ρ.), Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 3.