Πέρασε από τη Λάρισα με κορυφαίο τον Μπράουν

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Γυμναστικό στη Λάρισα με σκορ 83-95, έχοντας για κορυφαίο τον Μπράουν (19 πόντοι, 4/7 τρίποντα), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Γουίλτζερ (13 πόντοι).

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μέχρι και το 25' κόντρα στον Γυμναστικό (50-49), αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν, πάτησαν... γκάζι και έφτασαν στο τέλος εύκολα στη νίκη μέσα στη Λάρισα, επικρατώντας με σκορ 83-95. Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν το θετικό αποτέλεσμα έχοντας για πρώτο τους σκόρερ τον δραστήριο Μπράουν, ο οποίος... ξύπνησε στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς έχοντας 19 πόντους (με 4/7 τρίποντα), αλλά και 4 ασίστ, σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Πολύτιμη η συνεισφορά του Γουίλτζερ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ο οποίος επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα, καλή εμφάνιση από τον Ρόμπερτς (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), κράτησαν όρθιους τους φιλοξενούμενους στα δύσκολα οι Σπανούλης (13 πόντοι, 3 ασίστ) και Παπανικολάου (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), σε ένα ματς στο οποίο οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ.

Οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς έχοντας 13/28 τρίποντα (46%), ειχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (22/9), σημειώνοντας 12 πόντους στον αιφνιδιασμό. Έκανε το ντεμπούτο του με τα "ερυθρόλευκα" ο Τσουμάνης, αγωνιζόμενος για 1 λεπτό στο ματς, ενώ από τον Γυμναστικό ξεχώρισε ο Μπαρτ με 22 πόντους. Επόμενο ματς για τον Ολυμπιακό την Κυριακή (13/5, 17:00) στο ΣΕΦ κόντρα στον Προμηθέα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Γουίλτζερ και Μακλίν. Με το τρίποντο του Μαραγκού και το καλάθι του Μουράτου, ο Γυμναστικός προηγήθηκε με 11-4 στο 4’. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, απάντησαν με ένα 10-0 σερί και προηγήθηκαν με 11-14 στο 9’, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σπανούλη. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Γουίλτζερ διαμόρφωσε το 14-17.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Στρέλνιεκς με τρίποντο και ακολούθως ο Μπόγρης, έφεραν την διαφορά στο +8 (17-25) στο 14’. Ο Γυμναστικός στεκόταν ανταγωνιστικός στο παιχνίδι, ο Μπουρτ μείωσε σε 26-29, αλλά ακολούθως ο Μπράουν βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια και με σερί τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στο +11 (30-41) στο 18’. Σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με σκορ 38-44, έχοντας καλό ποσοστό ευστοχίας (6/14-42%) πίσω από τα 6.75 μέτρα, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ (12 ασίστ).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπλόκαρε στην επίθεση, με τον Γυμναστικό να παίρνει θάρρος, να βρίσκει λύσεις στο σκορ, αποκτώντας ξανά το προβάδισμα στο με 50-49 στο 24’, χάρη σε πόντους από τους Μπαρτ και Παπαντωνίου. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με σερί 10-0, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Παπανικολάου, οι οποίοι με συνεχόμενους πόντους έφεραν τους Πειραιώτες στο +9 (52-61) στο 28’, με το σκορ στο 30’ να «γράφει» 63-68

Στην τελευταία περίοδο, με το τρίποντο του Μάντζαρη και το καλάθι του Μπράουν, ο Ολυμπιακός έφερε την διαφορά στο +10 (65-75). Οι "ερυθρόλευκοι" στη συνέχεια πάτησαν... γκάζι, σοβαρεύτηκαν στο παιχνίδι τους, με τον Ρόμπερτς με τρίποντο να οδηγεί τους φιλοξενούμενους στο +15 (65-80) στο 34', δείχνοντας την διάθεση να... καθαρίσουν το ματς. Στη συνέχεια ήρθε η ώρα του Γουίλτζερ να "πυροβολήσει" από την περιφέρεια (67-85), με τους Πειραιώτες στο τέλος να φτάνουν στη νίκη με σκορ 83-95

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 5, Σπανούλης 13 (1), Παπανικολάου 10 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (2), Γουίλτζερ 13 (3), Μπράουν 19 (4), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 6 (2), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης.
19:46

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 6 (2), Μαραγκός 12 (2), Μουράτος 7 , Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 15 (10, Μπάλογκαν, Μπάντερ 10 (1), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος, Μπαρτ 22 (2), Φένερ 2, Κίλι 2.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 19/33 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 18/26 βολές, 28-7 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΓΣΛ Φάρος: 20/37 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 13/14 βολές, 26-5 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες.